23.08.2005 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kralovická výstava slaví jubileum

Předvádění jednotlivých plodin, strojů či zvířat praktikují jednotlivé zemědělské podniky úspěšně již řadu let. Bývá většinou úzce specializované, zaměřené na jednu cílovou skupinu. V Kralovicích nedaleko Plzně naproti tomu už třicet let nabízejí podívanou pro každého – agronoma, zootechnika i mechanizátora.

Jubilejní třicátý ročník Kralovické výstavy letos připadl na 30. června. I přes nepřízeň počasí se na pozemcích Královické zemědělské akciové společnosti objevilo zhruba 1400 návštěvníků, kteří mohli obdivovat rozmanité odrůdy plodin od ozimých ječmenů až po luskoviny. Nechyběla ani ukázka působení fungicidů v ozimé pšenici a další zajímavosti. Předvádění polních plodin doplňovala ukázka zemědělských strojů renomovaných firem.

Ukrytá zvířata
Ve spolupráci se šlechtitelskými organizacemi CZ Delta a Chovservis a Sdružením chovatelů hospodářských zvířat v západních Čechách proběhlo také hodnocení jednotlivých kategorií zvířat. Z důvodu nepříznivého počasí probíhala bonitace v uzavřeném prostoru stáje a také vyhodnocení nejlepších jedinců se nekonalo pod širým nebem, ale ve krytých prostorách renovované stáje.
Šest různých plemen koní hodnotil Ing. Jan Kaplan, člen rady Plemenné knihy. Ocenění si odvezla klisna Galicie (plemeno starokladrubský bělouš) po otci Generalissimus Santalina 38) chovatele a majitele ČZU, školní zemědělský podnik Lány. Další medaili získala klisna Galánka plemene anglický plnokrevník po otci Harlow pocházejícím z USA chovatelů Jiřího a Ireny Eretových z Plání u Plasů. Dalším oceněným se stal hřebec plemene český teplokrevník sed jménem 300 Quoniam Pecnovský. Tento tmavý hnědák je synem Quoniama VII. a chová jej Ladislav Konvalinka.

Kvalitní červená
Hodnocení českých strakatých plemenic se ujal Ing. František Hřeben z ČSMSCH Hradištko pod Medníkem. Zvláštní ocenění „mimo soutěž“ udělil plemenici ze ZDV Štichovice (otec REN-387), která ve svých devíti letech je podle něj typickou představitelkou plemenného typu a honosí se titulem matka býků.
Mezi prvotelkami skončila na prvním místě dcera HG-109 také ze ZDV Štichovice. Tato harmonická kráva s pevnou horní linií se vyznačuje také prostorným středotrupím a dobrými končetinami. Druhá se umístila dcera Ibidema (UF-25) z podniku Agrochov Kasejovice-Smolivec, a. s. U této plemenice vyzdvihl ing. hřeben zvláště šířku hrudníku a optimální tělesný rámec. Bronz vybojovala dcera HG-109 ze ZS Kozojedy, a. s., která zároveň získala ocenění za nejlepší vemeno. Hodnotitele zaujala také středním tělesným rámcem a dobře utvářenými končetinami.
V kategorii starších krav Ing. Hřeben pozlatil dceru býka TAR-5 z české produkce chovatele Agrochov Kasejovice-Smolivec, a. s., která se vyznačovala kvalitním vemenem, vynikající končetinami a optimálním tělesným rámcem. Tato plemenice se zároveň stala i šampiónkou plemene. Na druhém místě skončila velmi kapacitní dcera BO-840 chovatele Družstvo vlastníků Agro Malinová s prostorným vemenem a třetí se umístila dcera JUN-618 chovatele Zbirožská, a. s., Lhota pod Radhoštěm s dobře utvářeným vemenem a prostorným středotrupím.

Holštýnky zaujaly
Nejmladší kategorie holštýnského plemene patřila domácím. Nejlepší mladší jalovičkou vyhlásil hodnotitel dceru NGA-299 Nytal z místní akciové společnosti, farmy Výrov s výjimečným vývinem, kapacitou i končetinami. Zlato v klategorii starších jalovic získala zástupkyně Bílovské zemědělské, a. s., po otci NEB-781 Aaron. V kategorii prvotelek zvítězila dcera Jesthera NX-698 ze Žilovské zemědělské, a. s., harmonická dojnice s pevnou konstitucí, dobrými končetinami a excelentním vemenem s pevným závěsným vazem, dobře rozmístěnými struky a kvalitním předním i zadním upnutím. Druhá skončila její polosestra chovatele Alimex Nezvěstice, a. s., s vynikajícím užitkovým typem, optimálním tělesným rámcem a dobře texturovaným vemenem s výborně rozmístěnými struky. Třetí nejlepší prvotelkou se stala kapacitní kráva ze ZOD Němčice, dcera Dalibora NGA-345. Podle hodnotitele se vyznačuje dobrým užitkovým typem, pevnými končetinami a kvalitním vemenem.
Kategorii starších krav s přehledem vyhrála dcera Diligenta NX-782 z chovu Naděždy Boháčkové z Náklova. Tato kapacitní a harmonická plemenice zaujala posuzujícího také výborným vemenem a suchými končetinami s vynikajícími paznehty. Stříbro vybojovala dcera NGA-255 Gemidge ze ZOD Němčice za vemeno, hloubku středotrupí a končetiny. Třetí skončila dcera Jumpinga NEB-538 chovatele ZS Kozojedy s kvalitním vemenem.
V kategorii masných plemen získali ocenění plemenní býci aberdeen angus AAP-351 Janov Agrokiwi majitele Bílovská zemědělská a limousin LIP-109 Chlum chovatele Nečtinská zemědělská, a. s. Tento chov získal zároveň i zvláštní ocenění za kolekci dovezených ovcí plemene charollais.

Prasata
Vystavovaná prasata byla v Kralovicích doménou Ing. Růženy Bečkové. Podle jejích slov můžeme být jako chovatele prasat konkurenceschopní i přes pokles stavů prasnic na zhruba 230 tisíc kusů. Nejlepším kancem mateřských plemen se pro jubilejní ročník stal zástupce plemene česká landrase 59 Denver chovatele ZD Dolní Újezd. Jeho matka na devátém vrhu porodila 18 selat, 16 živě a 13 dochovaných. Nadprůměrné plemenné hodnoty řadí tohoto kance mezi 15 procent nejlepších z populace.
Nejlepším kancem otcovských plemen vyhlásila hodnotitelka domácího pietraina 29 Platan s úctyhodným procentem libové svaloviny na úrovni 69,2 při stále dobré reprodukci matky 13 narozených selat, 12 živě a 11 dochovaných. Tento plemeník bodoval i na národních výstavách v Přerově 2005 a v Litomyšli 2004.
Mezi hybridními kanci jednoznačně zvítězil zástupce chovu Lukrena, a. s., Dolní Lukavice 27 Platan s 67,2 procenty libové svaloviny.
Kolekci prasniček vévodilo družstvo vlastníků Agros Vraný, jehož zástupkyně ve věku 6,5 měsíce předvedly optimální vývin, vynikající tělesný rámec a délku středotrupí i utváření struků. Speciální ocenění patřilo místním – na příkladu prasnice na třetím vrhu se selaty (15 narozených všech, 15 živě, 11 odchovaných) mohli podle slov Ing. Bečkové návštěvníci vidět, jakou plodnost lze dosáhnout i u domácích programů šlechtění.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down