28.08.2011 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Království koní najdete opět u Taxisu

XIII. ročník mezinárodní výstavy Koně v akci se koná pod názvem „4 země – 1 vášeň“, na slavném pardubickém závodišti. Hlavním motivem je představit plemena koní ze zemí Visegrádské skupiny v roce 20. výročí založení této aliance. Pořadatelem výstavy je akciová společnost Dostihový spolek za aktivní spolupráce Asociace svazů chovatelů koní ČR.

Oficiální záštitu nad Koni v akci převzal ministr zemědělství Ivan Fuksa a podporuje je jak Město Pardubice, tak Pardubický kraj.
Hlavním odborným mediálním partnerem výstavy je vydavatelství Profi Press a jeho tituly Zemědělec, Náš chov, Farmář a Veterinářství.

Klíčové informace

• Brána pardubického areálu se otevře v pátek 2. září v 9 hodin (tento den je speciálně určen dětem a mládeži) a výstava skončí v neděli 4. září v 18 hodin.
• Hlavní událostí programu bude vždy prezentace plemen, chovaných současně v České, Maďarské, Polské a Slovenské republice. Jsou to Shagya – arabi, huculové a koně s krví Furioso (u nás moravští teplokrevníci).
• V programu nemohou chybět ani originální česká plemena - starokladrubští bělouši a vraníci - stejně jako Kinského koně.
• Návštěvníci se osobně seznámí se starokladrubským běloušem Favory Alta XXI, svatebním darem pro Williama, vévodu z Cambridge a jeho choť Kate

Elitní příbuzní
Zahraničním hostem číslo 1 je maďarský Národní hřebčín Bábolna. Instituci založenou před 222 lety uznává celý svět pro chov typických arabských koní. Jejich plemenná kniha je vedena od roku 1816.
Bábolnu bude reprezentovat „kapela v sedlech” – trubači v uniformách husarů z 19. století na hřebcích tradičních kmenů Shagya, O´Bajan a Gazal.
Slovenský Národní hřebčín Topolčianky oslavil nedávno 90. narozeniny a rovněž on patří k elitním evropským chovům. Návštěvníci dostanou možnost porovnat jeho Shagy – araby a huculy s maďarskou, polskou a českou produkcí.
Huculy z Polska představí centrum Stara Cegielna z Gladyszówa, lyžařského střediska Nízkých Beskyd. Koně z „cihelny” účinkovali v řadě historických filmů a Pardubice se rozhodli dobýt jako jízda kubáňských kozáků.
Zavedenou rakousko – uherskou krev plemene Furioso má v sobě moravský teplokrevník, který je od dubna 2004 v České republice uznaným samostatným plemenem.
Z bývalé monarchie pochází rovněž polokrevník s původem ze slavného maďarského hřebčína Kisbér (založeného v roce 1853). U nás chová tyto koně například Jezdecký areál Hostinův Důl – a jeho zásluhou je u Taxisu také uvidíme.

Peruánský tanec
Vedle čtyřnohé reprezentace zemí Visegrádské čtyřky navštíví Pardubice i koně plemene peruánský paso. Jejich originální vystoupení s tanečníky se jmenuje „marinera“.
Pro nás stále dost exotické živé exempláře představí manželé Isabel a Markus Steinerovi z německého Dischingenu.
Peru bude mít na výstavě také svůj prezentační stánek s ochutnávkami a prodejem specialit. Akci významně podpořila velvyslankyně Peruánské republiky v Praze, paní María Susana (Marita) Landaveri Porturas.

Nejkrásnější koně a dívky
Nejkrásnějším koněm České republiky 2011 se stal podle hlasování na internetu zcela suverénně fríský hřebec 1341 Baron fan Odingastate.
Jedenáctiletý vraník se narodil v chovu Hilde Schramové (Nizozemsko) a jeho majitelem je MVDr. Gabriela Jašurková Mikutová ze Střezova na Žatecku. Další místa v anketě obsadili achaltekinský plnokrevný kůň 1086 Damask, appaloosa 1113 Besancon Behistom a hafling 1404 Aquavit I.
Ceny majitelům nejkrásnějšího kvarteta věnoval Pivovar Dašice a u jejich předávání budou v sobotu 3. září asistovat finalistky I. ročníku Miss Expat.
Nový projekt agentury g – company má najít královnu krásy z cizinek žijících v České republice a mezi desítkou nejlepších jsou dívky z Asie, Ameriky, Afriky a Evropy.

Orba dvakrát jinak
Chladnokrevní „koně do lesa” se utkají v těžkém tahu, soutěži ovladatelnosti s kládou (sobota 3. září) a orbě.
Novým partnerem soutěží v orbě je společnost OPaLL – AGRI z Opavy. Nosným programem tradiční domácí firmy je totiž výroba strojů zpracujících půdu, a tedy i pluhů.
V neděli 4. září je na oranici u Poplerova skoku vypsán pro kategorii klasických jednostranných pluhů IX. ročník soutěže O ruchadlo bratranců Veverkových.
Tradiční cenou pro nejlepšího oráče je model pluhu, vykovaný učni z nedalekého Rybitví. Tam v roce 1827 vyorali Václav a František Veverkovi první brázdu svým převratným vynálezem.
Kategorie otočných pluhů je jako ve dvou minulých letech již samostatnou Cenou vydavatelství Profi Press. Koná se na stejném místě a ve stejnou dobu jako orba klasickým pluhem. Čestnou cenou vítězi je model pluhu 21. století.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down