Kravské mléko obsahuje širokou paletu biologicky aktivních látek. Některé se dostaly do popředí zájmu v souvislosti s jejich schopností ovlivnit průnik virů do buněk nakaženého člověka. Výzkumy z nedávné doby prokázaly, že bovinní laktoferin ničí původce onemocnění covid-19 koronavirus SARS-CoV-2.
Koronavirus SARS-CoV-2 už zřejmě zůstane součástí našeho života podobně jako chřipkové viry. Nezanedbatelný význam tak pro nás má všechno, čím si můžeme soužití s původcem onemocnění covid-19 ulehčit. Jak vyplývá ze studie amerického týmu vedeného Jonathanem Sextonem z University of Michigan v Ann Arboru, svou roli v tom může sehrát i kravské mléko a v něm obsažený laktoferin. Sexton a spol. zveřejnili výsledky svého výzkumu ve vědeckém časopise Journal of Dairy Science.
Laktoferin je glykoprotein hojně zastoupený v různých tělních tekutinách. Kromě mléka se vyskytuje i ve slinách, slzách nebo sekretu nosní sliznice a vylučují ho také některé buňky pankreatu. Vydatným zdrojem laktoferinu je i kravské mléko, které obsahuje běžně kolem 150 miligramů této bílkoviny na litr. Koncentrace laktoferinu v mléce krav se ale mohou pohybovat v širokém rozmezí od 30 do 500 miligramů na litr. Pro obsah laktoferinu je důležitá fáze laktace, výživa, plemeno i zdravotní stav dojnice.
Hlavní biologická funkce laktoferinu spočívá ve vazbě iontů železa a jejich transportu přes stěnu střeva do krevního oběhu. Zároveň však tvoří laktoferin nedílnou součást imunitního systému, a to jeho vrozené části, která působí na původce onemocnění nespecificky. Má antibakteriální, antivirové a antiparazitární účinky. Laktoferin rozkládá kyselinu ribonukleovou (RNA) a díky tomu je s to vyvolat destrukci virů, které mají dědičnou informaci ve formě RNA. K těmto virům patří i původce covid-19 koronavirus SARS-CoV-2. Laktoferin však potlačuje i množení široké škály lidských a zvířecích virů s dědičnou informací ve formě kyseliny deoxyribonukleové (DNA). Do životního cyklu virů zasahuje i tak, že se naváže na povrchu buněk na lipoproteiny, které slouží virům jako kotviště. Pokud jsou vazebná místa pro virus obsazena laktoferinem, nemůže se virus na buňku navázat a nedokáže ji nakazit. Laktoferin narušuje životní cyklus virů i tím, že se přímo váže na jejich povrch. Může významně přispět k ochraně před virovými nákazami i poté, co virus pronikl do buňky, protože aktivuje buňky imunitního systému určené k likvidaci buněk nakažených virem. V klinických zkouškách se ukázal laktoferin vyráběný ve farmaceutických provozech pomocí geneticky modifikovaných mikroorganismů jako účinný prostředek proti široké škále infekcí. Běžně se přidává do kojenecké výživy a je používán i jako potravinový doplněk.*
prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.,
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., Praha
Celý článek najdete v Našem chovu 5/2022.