Welfare dojeného skotu je tématem, o kterém se mluví již dlouhá léta. Ale jak někteří odborníci potvrzují, stále je dost chovatelů, kteří dobré životní pohodě zvířat nepřikládají žádný zvláštní význam. Mnozí rekonstruovali staré vazné stáje před 15 nebo dvaceti lety a tento stav pořád považují za vyhovující. Ale většinou tomu tak není.
Ať by byla nová či rekonstruovaná stáj sebelepší, pokud nebude mít kvalitní zastřešení, welfare se nekoná. Střecha by měla být z kvalitního materiálu, který plně odpovídá potřebám konkrétní stavby. V případě stájí si musí umět poradit například se zvýšenou vlhkostí v objektu nebo s optimalizací světelného režimu.
Příkladem úspěšné realizace zastřešení může být rodinná farma Ing. Jana Millera ve Svrkyni nedaleko Prahy. Jeho spolupráce se společností Pama, konkrétně s jejím zástupcem Zdeňkem Kopicem, začala v roce 2013, kdy bylo nutné rekonstruovat stáj pro produkční dojnice. Kromě přístavby, do které se nastěhovaly nakoupené jerseyky, došlo také k výměně střešní krytiny v rozsahu zhruba 2000 m2. Místo původní Onduline navrhl Zdeněk Kopic krytinu Agropanel tloušťky 40 mm spolu s prosvětlením ze sklolaminátu Elyplast. Toto prosvětlení je situováno především na severní straně stáje.
Jak říká Jan Miller, tato investice byla tou nejlepší, kterou mohl do chovu dojnic vložit. „Krávy jsou spokojené, dojí, v mléce se zvýšil obsah složek,“ říká chovatel. Já jeho slova mohu jen potvrdit. V době mojí reportáže, kdy bylo venku poměrně vedro, jsem se před žhnoucím sluncem schovávala právě v rekonstruované stáji.
Více se dočtete ve Farmáři č. 9/2015