29.01.2019 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krávy v Bukovci dojí na kruhu

V západních Čechách v obci Bukovec funguje již přes dva roky dvojice moderních stájí s celkovou kapacitou 768 dojnic. Investorem byla společnost ZEAS Puclice. Spolu se dvěma novými halami vznikla u nás ojedinělá kruhová dojírna se 40 stáními side-by-side s přístupem zezadu a možností letního otevření prostoru. Celková investice včetně kejdového hospodářství se vyšplhala na 120 milionů korun.

ZEAS Puclice, a. s., obhospodařuje výměru 4250 ha zemědělské půdy. Rostlinná výroba se zaměřuje na pěstování obilnin, řepky a kukuřice, a to jak na siláž pro zvířata i pro bioplynovou stanici, tak na zrno. Z objemných krmiv zemědělský podnik vyrábí senáže z vojtěšky, travních porostů a luskovinoobilných směsek. V živočišné výrobě se specializuje na chov skotu za účelem produkce mléka a hovězího masa. Z původního českého strakatého skotu se převodným křížením přes red holštýna v devadesátých letech podnik dopracoval k černostrakatému holštýnskému skotu. Od roku 2012 patří ZEAS Puclice do skupiny Agrofert.

Realizace během dvou let
Myšlenkou vybudovat novou produkční stáj pro dojnice se vedení ZEAS Puclice zabývalo od roku 2012 v souvislosti se zvyšujícími se náklady na výrobu mléka, když byly produkční krávy umístěny asi v šesti stájových objektech.

Při hledání nového řešení se podle slov hlavního zootechnika Ing. Václava Bláhy inspirovali v zahraničí zejména na nizozemských farmách. Se stavbou zázemí kravína na zelené louce mezi obcemi Bukovec a Čečovice, se začalo v roce 2014. První etapou byla výstavba jímek, následovala  kruhová dojírna  značky Farmtec. Třetí a největší etapou byla výstavba dvou produkčních stájí o délce 134 metrů  a celkové kapacitě 768 dojnic.*

Celý článek v časopisu  Náš chov č.  2/19

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down