Krávy v nepohybu

GPS monitoring na inteligentní farmě pro extenzivní chovy doznal v několika uplynulých letech pokrok. Některé obojky snímají i povrchovou teplotu zvířat. Je pravděpodobné, že senzometrické funkce lidských chytrých hodinek postupně přejmou i veterinární aplikace. Analýza třesu sice trochu stagnuje i u humánních aplikací a obtížnost stabilního kožního kontaktu blokuje i nasazení některých senzorů u zvířat, pokroky ale jistě přijdou.

Je velmi obtížné zjistit, co vlastně některá komerční zařízení měří, a to dokonce i v případě, když už si je uživatel pořídí. Informace o stabilitě signálu, rovnoměrnosti měření a výdrži baterií lze jen odpozorovávat z praxe. Výdrž baterie se budoucím nasazením MeshTastic - LoRa přenosu sice zvedá až na měsíce, ale za cenu stability a datové hustoty.
Většina současných GPS produktů určených k monitoringu pastvy pak umožňují zobrazovat aktivitu zvířete. Co přesně se tím míní, ví možná některý z vývojářů, ale k prodejcům se tato informace již nedostane, pokud už se je uživateli podaří vůbec kontaktovat. Může to být cokoli-mrkání okem, rozhodování, trávení, chrápání. To všechno jsou měřitelné a někdy důležité aktivity.

Jaké aktivity se měří
Kterou aktivitu mají autoři na mysli, lze ale jen vzdáleně tušit. Z GPS vět lze analyzovat víc údajů, přičemž například údaje o rychlosti pohybu bývají pro malé, biologické, rychlosti krav zkreslené. Z proměnlivosti údajů lze snadno zjistit například lateralitu zvířete, hovořící o tom, na kterou stranu se zvířeti snáz zatáčí, není-li nuceno jinak. Tento údaj je však chovně zajímavější patrně u koní než u krav, přestože i zde by to mohlo vést například k optimalizaci stáje. Pro generování upozornění se často používají především změny v hodnotách jednotlivých veličin, například střední vzdálenosti krávy od zbytku stáda.

Materiál a metody
Po dobu šesti dní v posledním říjnovém týdnu, kdy tse teploty na pastvině pohybovaly od –3 do 7 °C. Byly měřeny dvě krávy charolaiského skotu a pět ovcí (suffolk, tři suffolk-merino, východofríské) a to GPS datalogery Holux C1000 umístěných na obojku. Pastvina prvních dvou krav neměla nic společného s pastvinou zbytku zvířat. Data byla stažena vždy ráno, dataloger byl vyměněn za nabitý. Snímání polohy bylo prováděno jednou za sekundu. Za nepohyb (z GPS nelze rozhodnout, zda kráva stojí či leží, je zde tedy používán tento novotvar, spíše než výraz „stojí“, který může být proto zavádějící) je považována chvíle kdy se polohový údaj GPS nezmění za 10 sekund alespoň o 10 cm, a následný pohyb je ve směru předchozího.

Závěr
Snažíme se upozornit na možnost a účelnost více se věnovat charakteristikám prodlev v pohybu volně se pasoucího skotu, případně dalších hospodářských zvířat, za účelem určení hodnot navrhovaných parametrů pro jejich etologickou zajímavost a případnou detekci patologických odchylek z. Při zkoumání těchto tří parametrů, tedy Maximální délky nepohybu, A a 𝜏, několika jedinců různých druhů, se dochází k závěru, že se jejich hodnoty výrazně druhově odlišují, a přitom umožňují snadno detekovat odchylku.
Ing. Bc. Viktor Mareš, Ph.D. InnoTech Pro s. r. o.
Podrobněji v NCH 4/2025

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down