13.05.2020 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kritická období odchovu telat

Telata jsou nejcitlivější kategorií skotu, jsou velmi vnímavá k nemocem, protože nemají ještě plně vyvinutý imunitní systém. U telat vše začíná, ale může u nich samozřejmě také vše předčasně skončit. Ze špatně odchovaného telete nikdy nevyroste špičková dojnice. Úspěšný a bezproblémový chov spočívá v zabezpečení odpovídající úrovně krmení a výživy, ale i kvalitního chovného prostředí a zajištění zdraví zvířat.

Prevence a ochrana zdraví telat začíná již v období inseminace matek, pokračuje v období březosti končícím otelením a v následujícím období odchovu telat až do odstavu. Včasná identifikace nemocných telat a poskytování podpůrné terapie zvyšují jejich šanci na přežití, zlepšují úroveň jejich welfare a minimalizují negativní vlivy na jejich dlouhodobou produktivitu. Tele onemocní, pokud dojde k narušení dynamické rovnováhy mezi úrovní imunity jeho organismu, patogenem, výživou a prostředím. Nejčastějšími příčinami ztrát telat jsou průjem a onemocnění dýchacího aparátu. Zatímco průjmová onemocnění jsou odrazem špatné hygieny a nízké kvality mleziva, respirační onemocnění souvisí s nevyhovujícím ustájením a větráním.
Průjmová onemocnění jsou hlavní příčinou zpomalení růstu a úhynů telat v prvním měsíci života. V našich chovech postihuje průjem 10 až 90 % telat s 3 až 10% mortalitou, v problémových chovech dokonce až 30%. Nejčastějšími původci průjmových onemocnění uvedené kategorie telat jsou rotaviry, koronaviry a Escherichia coli. Mezi 8. a 20.týdnem věku se u telat vyskytuje především respirační onemocnění s 80% morbiditou a 20% mortalitou. Nejčastějšími původci respiračních onemocnění telat jsou viry (IBR, PI3, BVD, BRSV) a bakterie (Mannheimia hemolytica, Pasteurella multocida, Histophilus somni, Mycolasma spp. aj.). Obě tyto výše uvedené skupiny onemocnění představují pro chovatele značné přímé ztráty úhynem i nepřímé ekonomické ztráty, spočívající ve zhoršení konverze krmiva, snížení přírůstku, zvýšení nákladů na ošetřování, léčení a prevenci.
Více dočtete v článku doc. MVDr. Pavla Nováka, CSc. (VÚŽV, v. v. i., Praha-Uhříněves), který vyjde v červnovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down