28.04.2009 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krmivář, ten tvrdý chleba má

Stavy hospodářských zvířat klesají a tomu odpovída také situace v českém krmivářském průmyslu. Nadprůměrná úroda v roce 2008 rozpohybovala ceny obilí, tedy hlavních vstupů do výroby krmiv.

Již počtrnácté se sešli v Brně čeští krmiváři – členové Českomoravského sdružení organizací zemědělského zásobování a nákupu. Pravidelná jarní konference o krmivech a výživě hospodářských zvířat byla jako vždy vzorně připravená a nabitá informacemi, které členové sdružení využijí v praxi.
Čeští krmiváři ale vědí, že to v oboru nebudou mít vůbec lehké. Loni se urodilo nadprůměrené množství obilovin a z toho vyplývá cenový vývoj na trzích se základními krmnými surovinami. Celková sklizeň obilovin včetně kukuřice za rok 2008 byla v České republice 8417 tisíc tun. Tato situace se pochopitelně netýká pouze ČR ale celé Evropské unie, naprůměrnou úrodu zaznamenalo také například Rusko.
Mnoho obilí zřejmě zůstane v zásobách nezkrmeno, ani jinak nevyužito vzhledem k vývoji v chovech hospodářských zvířat:
Stavy prasat od roku 1990 vytrvale klesají, přitom právě tato zvířata jsou hlavním konzumentem krmných směsí z obilí. Za posledních pět let (v roce 2003 ještě 3,36 milionu prasat) se počet prasat chovaných v České republice snížil o 37 % – ke konci roku 2008 byl 2,12 milionu kusů. Navíc ještě výrazněji klesá počet prasnic – za posledních šest let o bezmála 50 %. Soběstačnost ve výrobě vepřového masa je na úrovni 65 % a podle předpovědí klesne ještě o deset procent.
Stavy drůbeže se z roku 2007 na rok 2008 mírně zvýšili, ale podle informací Českomoravské drůbežářské unie klesá v současnosti výroba jak vodní drůbeže, tak vajec, kde jsou problémy s technologiemi. Ukazatele masné drůbeže také přes zimní měsíce klesaly, neboť výkrmci vypustili několik turnusů z důvodů výkupních cen, jež jsou pod výrobními náklady a čekají na letní období, kdy se ušetří za energie. Soběstačnost ČR ve výrobě drůbežího masa byla podle ČSÚ v loňském roce asi 78 %
Chov dojeného skotu díky cenám mléka bojuje o svou existenci. Z 3,5 milionu kusů v roce 1990 jsme nyní na 1,4 milionech kusů. U dojnic jsme se dostali na jednu třetinu stavů – v roce 1990 se v ČR chovalo 1,2 milionu dojnic, dnes jich je stěží 400 tisíc. V ČR ubylo 30 % držitelů mléčné kvóty.
Podle odhadů Ing. Zdeňka Kubisky, předsedy představenstva Českomoravského sdružení organizací zemědělského zásobování a nákupu zřejmě nárůst cen komodit do žní roku 2009 nebude mít dramatický průběh. Míra zadluženosti zemědělských podniků v ČR je asi 3,5krát vyšší proti Rakousku nebo Německu, proto lze očekávat velký nedostatek hotových peněz v zemědělství a snížení celkové zemědělské produkce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down