07.05.2018 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krmný vůz šetrný ke krmivu

Společnost Alltech na letošním Techagru představila mimo jiné také krmný vůz značky Keenan. V roce 2016 totiž došlo k aktivzici irského výrobce Keenan americkou nadnárodní společností Alltech. Krmný vůz nabízí velice pozitivní přístup k zachování struktury směsné krmné dávky, rozdružuje válcové balíky a k výhodám stroje patří také komunikační cloudová patforma s názvem InTouch.

Jak sdělil Ing. Lukáš Trejbal z Alltechnology C.Z., stroj Keenan se vznačuje hned několika výjimečnými vlastnostmi oproti jiným míchacím krmným vozům. Je navržen tak, aby pozvolným procesem míchání vyrobil rovnoměrně a pečlivě promíchané lehké a nadýchané krmivo. Tuto optimální směs nazývá výrobce MechFiber a odkazuje se hned na několik nezávislých studií, které potvrzují lepší zdraví dojnic a užitkovost. Díky šetrnému míchání se snížila u dojnic doba, kdy bylo pH bachoru nižší než 6,0, jinými slovy optimální struktura předchází acidózám.

 

Pádlový mechanismus

Obecně lze krmný vůz rozdělit na dvě komory – míchací a vyskladňovací. Hlavní součástí míchací komory je kotouč se šesti pádly a několik nožů, které jsou napevno zabudovány ve  spodní části. Pádla pak promíchávají vložený materiál přes nože, které jej sekají na optimální délku. Tímto způsobem vzniká směs se správnou délkou řezanky a strukturou. Systém je patentovaný.

Dvířky je oddělena komora vyskladňovací, jejíž hlavní součástí je šnek. Ten je opět velice šetrný ke krmivu a zajišťuje rovnoměrné založení do krmného žlabu.

Jak zdůraznil Ing. Aleš Křivka ze společnosti ACE Agro, který ve spoupráci se společností Alltech krmné vozy prodává, pohod je velice jednoduchý a bezporuchový. Pádla jsou poháněna přes ozubené kolo s řetězovým převodem, ten se smáčí v olejové vaně. Zařízení oproti hydraulickému pohonu uspoří naftu a nevyžaduje ani velký výkon traktoru.

Vyprazdňování stroje lze přizpůsobit různým systémům krmení. To znamená, že vyprazdňovací nástavbu lze umístit na přední nebo zadní část stroje. V případě zájmu je možný také dvojitý výstup v zadní části stroje.

Stroje jsou vyráběny na objednávku a proto může být každý uspůsoben podle individuálních potřeb farem. Volitelně lze stoj vybvit systémem pro rozdružení balíků BaleBlend, do vyskladňovací komory lze intalovat magnety na vychytávání kovových nečistot. Stroje Keenan jsou dodávány jako jednonápravové nebo dounápravové s možností odpružení.

 

 

Veškeré činnosti jsou zaznamenávány

S použitím technologie a podpory InTouch by měly být všechny přísady přidávány vždy ve stejném pořadí a poměru. Platforma umožňuje v reálném čase měřit výkon a poskytovat podporu ve formě aktivních rad od zkušených odborníků. Obrazovka systému podává jasné instrukce o pořadí a hmotnosti komponent. Napojení na internet a cloudové úložiště, tedy prakticky neustálé sledování činnosti krmiče, zabraňuje chybovosti v recepturách. Otáčky jsou řízené a přilišnému či nedostatečnému promíchání přísad v TMR zabraňuje systém řízení otáček a automatického zastavení. Systém automaticky odesílá informace o změně krmné dávky přímo do zařízení na krmném voze, čímž se zjednodušuje komunikace mezi odborníky na výživu a zaměstnanci. Rovněž se snižuje zpoždění při zavádění změn.

Obsluha vozu má možnost „horké linky“ – porady s odborníky z celého světa. Průměrná čekací doba byla méně než 14 vteřin.

Tažené stroje Keenan se vyrábějí v kubaturách 11,5, 14, 16, 20, 24, 28 m3. V nabídce je také samojízdný míchací krmný vůz s čelní frézou o objemu 16 m3 o výkonu 170 k.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down