25.06.2003 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kůň pro rytíře

„Fríský kůň má takové postavení mezi ostatními plemeny koní asi jako mercedes zaparkovaný vedle jiných značek aut,“ je přesvědčen Petr Novák z Podlužan na Nymbursku. Na stoupajícím dovozu dekorativních „černých perel“ do České republiky má tento muž významný podíl. Jeho zatím poslední návštěva v nizozemském královském hřebčíně De Nieuwe Heuvel skončila nákupem několika hřebečků ve stáří šest až osm měsíců.

„Dva z nich jsem si nechal pro vlastní potřebu, ostatní prodal zájemcům. Mohl jsem si vybírat podle podmínek, které byli koním schopni poskytnout. Toto kritérium jsem pokládal a nadále pokládám za základní. O ceně jsme mluvili až potom,“ říká Novák a dodává:“Moji frísové se vracejí ke své původní profesi a jsou opět partnery rytířů v brněních na turnajích.“
Hlavní hvězdou Novákovy skupiny Traken (kde kupodivu nevystupuje jediný trakénský kůň) je pětiletý fríský hřebec Tsjibbe T. syn plemeníka Abe 346, přezdívaný Čip. Společně s ním už jezdí po českých, rakouských a německých štacích o dva roky mladší kolega Bas W. (po Folkert 353) stejného plemene, který se už blíží k získání „výučního“ listu.
„Frísy jsme viděl v Německu a učarovali mi hned na první pohled. Získal jsem o nich podstatné informace a vydal se do Nizozemska - šel jsem prostě rovnou k původnímu a současně nejlepšímu zdroji. O úrovni chovu, stejně jako kvalitě jím produkovaných koní není třeba diskutovat. Jsou prostě skvělé.“
Novák se soustředil výhradně na hřebce, protože mají úplně jiný výraz než klisny a pro rytířskou show se perfektně hodí. Frísové při výcviku navíc velmi dobře spolupracují a to je dělá ještě žádanější. Skuterčnost, že se dokázali ve 21. století uplatnit nejen v atraktivní zápřeži, ale také pod sedlem, jim zaručuje určitě dobrou budoucnost.
V České republice zatím existuje jediný chov fríského koně, který lze brát vážně a ten najdeme v Pecínově poblíž Benešova. Stádo společnosti Edit tam diriguje plemenný hřebec 716 Jelle van de Lindenhoff, narozený v Nizozemsku před osmi lety.
Černé koně lze v poslední době vidět stále víc i na jiných místech Čech, Moravy a Slezska. Pokud ovšem hodláte spatřit cválajícího frísa pod rytířem v plné zbroji, navštivte hrad Kost. Petr Novák tam v praxi předvádí atraktivního koně v jeho po staletí zapomínané roli.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down