02.10.2003 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kůň slavil své desáté narozeniny

Jubilejní X. ročník mezinárodní výstavy koní a veletrh všeho, co k nim patří se samozřejmě nemohl odehrát jinde, než tam kde se v roce 1994 narodil – tedy v areálu Výstaviště Lysá nad Labem. Pořádající In – Expo Group vsadila na osvědčený scénář, svou zavedenou akci opět řádně zmedializovala a skvělé počasí se stalo jejím posledním trumfem. Kůň 2003 měl k dispozici tři dny s povedl se. Touto větou je řečeno asi vše podstatné.

Návštěvníci Lysé dostali k dispozici především pořádnou porci reprezentantů tradičních i u nás ještě ne příliš známých plemen. Bylo dobře, že se na předvadišti mezi nimi znovu objevili oficiální zahraniční hosté: Svaz chovatelů koní na Slovensku se tentokrát pochlubil hřebcem a klisnami kmene Furioso z chovů v Motěšicích a Velkém Šaríši, zatímco Maďarské sdružení pro jezdeckou turistiku přivezlo jak tzv. kisberské polokrevníky, tak arabské plnokrevníky a Shagya – araby.
České barvy hájili v první řadě tradičně starokladrubští bělouši a vraníci z Národního hřebčína Kladruby nad Labem a společnosti Favory Benice. Do mohutné a pestré sestavy za nimi se vešel i roční ryzák Vetmar, českomoravský belgik, produkt východočeské firmy Na Hranici. Syn plemeníka 2537 Sapon byl hlavní cenou určenou divákům a dal se vyhrát za pouhých 60 Kč. Vítek, Skřivan, Semerád a Hošák
Uvedení osobností do Dvorany slávy dostali na starost čtyři partneři. Hipologický server Equichannel si zcela správně vybral Ing. Milana Vítka (65). Ten je sice teprve od letošního 30. ledna ředitelem v Kladrubech, ale jeho předchozí aktivity ve světě koní (a zemědělství) by si zasloužily knižní zpracování. Vítek byl dlouhá léta velmi úspěšným sportovním jezdcem, trenérem, rozhodčím a organizátorem soutěží, kurzů, odborných seminářů a výstav. V letech 1982 až 1990 dirigoval Hřebčín Albertovec. Equichannel „ocenil nejen celoživotní sportovní a chovatelské výsledky, ale zároveň neutuchající elán a chuť i nadále pracovat pro koně“.
Měsíčník Jezdectví nominoval mezi osobnosti Jiřího Skřivana (36) za celoživotní sportovní činnost a propagaci skokového ježdění. Vícenásobný mistr republiky je v současnosti členem skokové komise České jezdecké federace a manažerem české reprezentace.
Zpravodaj Jezdec odměnil za dlouholeté zásluhy o rozvoj jezdeckého sportu Oldřicha Semeráda (80). Semerád byl v roce 1954 u založení TJ Slavoj Stará Boleslav a angažoval se v něm nejprve jako úspěšný jezdec všestrannosti, později se tam stal trenérem a funkcionářem. Jako rozhodčí pak působí na středočeských kolbištích dodnes.
Poslední osobnost „dodal“ sám pořadatel. Ing. Stanislava Hošáka (60) není třeba příliš představovat. Má za sebou práci pro Hřebčín Albertovec a Zemský hřebčinec Tlumačov a nyní je už 11 let vedoucím chovu koní ŠZP Veterinární a farmaceutické univerzity v Novém Jičíně. Inspektor pro severní Moravu a Slezsko se stal jedním z vyvolených už podruhé – v roce 1999 se mu totiž otevřely dveře do Dvorany slávy v Pardubicích při výstavě KONĚ.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down