V jižních Čechách, v okrese Jindřichův Hradec, najdeme známý podnik Zemědělské družstvo Pluhův Žďár provozující klasickou kombinovanou zemědělskou výrobu. Pozemky družstva se rozkládají v nadmořské výšce 480–550 metrů nad mořem. Podnik hospodaří na výměře 2300 hektarů zemědělské půdy, z níž je většina orné. Plocha 450 ha připadá na trvalé travní porosty.
Z obilnin se v podniku zaměřili na pěstování ozimé pšenice na 496 hektarech, jarního ječmene na 276 ha, žita na 120 ha a ovsa na deseti hektarech. Řepka zaujímá 228 hektarů, kukuřice se pěstuje na 280 hektarech (230 ha na siláž a 50 ha na zrno), mák je na 144 hektarech, brambory na 106 ha a jetel je na výměře 206 hektarů.
Jak komentoval předseda představenstva Ing. Karel Bednář, poslední dva roky se v podniku potýkali s velkým suchem, průměrné výnosy obilovin však byly okolo 6 tun/ha. „V jednotlivých plodinách však byly velké výkyvy,“ komentoval předseda. Jak dále dodal, v boji proti suchu nedá dopustit na organickou hmotu dodávanou do půdy díky živočišné výrobě. V chovu skotu se pak zužitkuje sláma, a to jak na krmení, tak na podestýlání.
Kromě menšího chovu prasat se v podniku soustředili především na chov dojnic, aktuálně je jich ve zdejších stájích 880. V Pluhově Žďáře jsou zastoupena plemena české strakaté (asi ze 70 procent, s průměrnou užitkovostí 9000 kilogramů mléka na kus a rok) a holštýnské (30 %, užitkovost v průměru 11 000 kilogramů mléka na kus a rok). Průměrná užitkovost celého stáda je zhruba 9100 kg mléka, obsah bílkovin je na úrovni 3,6 % a tuku 3,8 procenta.
Denně se prostřednictvím Mlékařského a hospodářského družstva JIH dodává do mlékárny přibližně 22 000 litrů mléka za aktuální jednotkovou cenu 8,60 Kč. Jak komentuje Ing. Bednář, v posledních měsících cena bílého zlata poklesla, ale propad by se již měl zastavit. „K dalšímu snižování nevidím důvod,“ sdělil představitel podniku
V devadesátých letech byla v podniku uvedena do provozu posklizňová linka a také výrobna krmných směsí. Kapacita obou byla podle Ing. Bednáře poplatná době vzniku: „Od té doby se však mnohonásobně zvýšily nároky na kvalitu obilovin i krmných směsí a také objemy zpracovávaných komodit,“ konstatuje předseda představenstva. Proto jsme zhruba před 15 lety oslovili společnost AGROING BRNO s. r. o., s návrhem spolupráce. Výsledkem je deset let fungující posklizňová linka a pět let provozu výrobny krmných směsí s vysokým podílem automatizace,“ pochvaluje si Karel Bednář. Jak dodává, na společnosti AGROING oceňuje především kompletní servis zakázky od přípravy, přes realizaci až po nepřetržitou uživatelskou podporu. „Plusem jsou jejich odborné zkušenosti a také lidský přístup,“ komentuje předseda.