Výživa přežvýkavců je postavena na objemných krmivech, o tom asi dnes už nikdo nepochybuje. Kvalitní krmiva jsou alfou a omegou chovu dojnic, to potvrzuje například i Ing. Josef Šustek z podniku Valašské ZOD, družstvo, Zašová, který hospodaří ve Zlínském kraji. Tento podnik se v soutěži Zemědělec roku, pořádané vydavatelstvím Profi Press s. r. o., umístil na prvním místě ve Zlínském kraji již počtvrté. V loňském roce navíc vyhrál i kategorii chovatel.
ZOD Zašová aktuálně hospodaří na přibližně 1500 hektarech zemědělské půdy, z toho připadá zhruba 820 hektarů na půdu ornou a zbylou výměru tvoří trvalé travní porosty. Osevní postup je přizpůsobený zaměření podniku na výrobu mléka. Tržby za mléko totiž tvoří většinu jeho příjmů.
Na orné půdě se pěstuje kukuřice na 260 ha (z toho 160 hektarů na siláž a 100 hektarů na vlhké kukuřičné zrno). Dalších 200 hektarů zaujímají intenzivní jetelotrávy pěstované jak na objemná krmiva, tak na produkci jetelového semene. Dále v Zašové pěstují na 180 hektarech obiloviny, na 120 hektarech řepku a na 60 hektarech trávy na semeno.
Jak uvedl vedoucí rostlinné výroby a mechanizace Josef Šustek, rok 2017 znamenal kvůli suchu asi o třicet procent nižší výnosy plodin. „Oproti roku 2016 jsme vyrobili o třetinu méně senáží a také siláží,“ uvedl zástupce podniku. Jak dodal, k větším škodám nedošlo jen proto, že s o trvalé travní poroty pečlivě starají. Obnovují je, v rámci limitů intenzivně hnojí, smykují.
Obvykle se v podniku sklidí čtyři seče. Na pozemky se vyjíždí v květnu, červnu, začátkem srpna a případně v říjnu.
Ke kvalitě jetelotrav přispívá také vhodná mechanizace. Jednou z posledních investic byl pásový shrnovač, který eliminuje výdrol lístků a tedy únik živin.
Více si přečtete ve Farmáři č. 7/2018