31.03.2015 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitní výživa od mládí po krávy v laktaci

Ani v době nízké ceny za mléko nelze šetřit na kvalitě krmiv pro produkční skupinu, natož pak pro telata. To bylo hlavní myšlenkou semináře pro chovatele skotu pořádaného firmou ADW. Jeho hostem byl Ital Paolo Colturato z poradenské společnosti Paragon Team.

Paolo Colturato prozradil českým chovatelům, jak dosáhnout lepší efektivity díky managementu výživy a zdraví dojnic. Cílem jeho přednášek bylo vysvětlit farmářům, že cestou snižování nákladů na výživu a krmiva se nemohou vydat. „Jakmile totiž vysokoprodukční zvířata na něčem ošidíte, vniknete do spirály spojených s hypokalcemií – metridid, mastitid, ketóz, acidóz či laminitid,“ sdělil přednášející. Většina tuzemských chovatelů se však již poučila z doby krize, že produkci je nutné zachovat, protože mimo jiné ředí i fixní náklady. „Zaměřte se na tranzitní období, kde se může objevit nejvíce potenciálních zdravotních komplikací. Ty pak mají vliv na samotnou výkonnost krav – produkci a reprodukci,“ radí chovatelům Paolo Colturato.

„Nejlevnější krmná dávka neznamená nejlevnější odchov telat,“ zaznělo také na semináři pořádaném společností ADW z úst Michaely Zelenkové, která prezentovala pokus s třemi různými startery pro telata. Jeho výsledek dal za pravdu zmíněnému tvrzení. Krmení dražších, ale strukturálně bohatších starterů s využitím vločkovaných komponent má pozitivní vliv na rozvoj bachoru. Jalovička odchovaná na kvalitním starteru má oproti svým konkurentkám optimální pH bachoru, vyšší počet nálevníků, lepší osvalení bachorové stěny a lépe rozvinuté papily.

Na strukturálně bohatších starterech dosahují telata vyšších přírůstků, a to bez ovlivnění mléčnou výživou. „Pokud na kvalitní starterovou výživu dobře navážeme zvládnutím kritického období odstavu pomocí suchých TMR, jsme na dobré cestě k využití genetického potenciálu mléčného skotu,“ sdělila přednášející Michaela Zelenková ze společnosti ADW.

Seminář se konal v hotelu Tři věžičky ve Stříteži u Jihlavy a účast byla velice hojná.*

 

Více přinese další číslo Našeho chovu a týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down