10.07.2006 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Laureat dostal cenu: České derby

Nejdůležitější test výkonnosti tříletých hřebců a klisen plemene anglický plnokrevník vyhrál poslední červnovou neděli ve Velké Chuchli tmavý hnědák Laureat německého chovu. Pro 86. České derby společností Setuza a Marila Balírny ho v Pavlině Dvoře blízko Ralska připravil český trenér Filip Neuberg. V sedle Lauerata nezklamal mladý žokej Václav Janáček, oblečený do černo – červených barev stáje Gestut Haus Hahn – Neuberg. O výhodnosti profesionální spolupráce odborníků dvou sousedních států nemohl být podán lepší důkaz.

Laureat se narodil v pro nás dosud neznámém hřebčíně Haus Hahn 23. února 2003 a má jako většina plnokrevníků mezinárodní rodokmen. Jeho otcem je Medaaly z Velké Británie a matkou německá klisna Lawooda, jinak dcera amerického plemeníka Touching Wood.
Dostihovou kariéru začal Neubergův svěřenec až letos, jako dvouletý totiž nebyl ani jednou angažován. Každý ze tří startů v krátkém časovém rozmezí (od 9. dubna do 13.května 2006) uzavřel vítězstvím, teprve potom přišlo malé zklamání ve Velké červnové ceně a páté místo v cíli.
Celkem logicky proto Laureat nebyl favoritem Českého derby. Jeho šance ohodnotili bookmakeři kurzem 110:10, což znamenalo teoretickou šanci skončit nejlépe šestý.

Rčení nad teorii

Oblíbencem sázejících číslo 1 se v poli 14 startujících koní stal klasický vítěz De Roberto (30:10), jinak irský bělouš reprezentující stáj Dr. Charváta. Za ním měli doběhnout z Polska koupený Babie Lato (40:10), německý host Normen (50:10), další akvizice polského chovu Tajnaron (60:10) a v Napajedlech odchovaný Sherento (80:10).
Známé rčení o tom, že jistá je jen smrt ovšem dokonale zbouralo všechny teorie. De Roberto se vyloženě vytratil z boje o čest, slávu a peníze v polovině cílové roviny a nejspíš ze všeho jen dokázal, že vytrvalcem skutečně není. Klasifikován byl jako devátý.
Babie Lato zachránil jen pátou pozici, Tajnaron docválal ještě o tři místa hůř. Naopak Sherento a především Normen, bojující do posledních metrů o vítězství, dokázali oprávněnost sázky na ně.
A Laureat? Ten, kterému pevně věřila jen malá část zainteresovaných a ještě menší skupinka obdivovatelů určitě překvapil. Hřebcův nadprůměrný výkon ale nelze označit za nějaký absolutní šok , natož hovořit o úspěchu dosaženém shodou šťastných okolností. Laureat porazil své soupeře ve velmi rychlém dostihu a kromě toho - ne vše v průběhu Derby mu hrálo do karet.

Nelehká cesta
se šťastným koncem

Žokej Janáček měl dovést Laureata do cíle ideální, tedy co nejkratší cestou. To se mu nepovedlo, protože v podstatě všichni soupeři cválající před Neubergovou dvojicí se drželi stejného plánu a v Derby se přednost nedává.
Laureat se proto musel od vnitřní bariéry postupně přesunout hodně vlevo, čímž samozřejmě negativně ovlivnil stav svého „tachometru“. O to rychlejší pak musel být v posledních dvou stovkách metrů.
Vyslanec německého turfu Normen, startující za stáj českých bratří Koplíků, měl daleko lepší pozici a ani Taminos Love (110:10, v letošní sezóně bez jediné koruny zisku!) na tom nebyl nijak špatně.
Finále se přesto odehrálo pouze mezi zatím vedoucím Normenem a tvrdě dotahujícím Laueratem. A kůň připravovaný na severu Čech byl podle cílové kamery o tři čtvrtě délky lepší než hnědák trénovaný dosud v Brémách.
Stejný odstup potom viděli komisaři i mezi druhou bojující dvojicí Taminos Love (3.) – Sherento (4.).
České derby 2006 s celkovou dotací tři miliony korun trvalo přesně 2:30,25 minuty a to je druhý nejlepší čas v historii dosavadních 86 ročníků. Rekordmankou tedy nadále zůstává ryzka Ohne Sorge (2:29,5 min. v roce 2003), kterou trénoval rovněž Filip Neuberg.
Laureatovo konto se zásluhou triumfu v jeho prozatím nejdůležitějším životním testu podstatně zvýšilo a v současné době činí 1 643 500 Kč.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down