Hovězí maso by se mělo znovu stát pravidelnou součástí našich jídelníčků. Bohužel jeho většímu rozšíření brání nejen vyšší cena. Ale s vysokou cenou, nebo spíše náklady na produkci, se potýkají na celém světě a je zřejmé, že se stále snaží hledat nové cesty k ekonomičtější a kvalitnější produkci.
Navzdory tomu, že se v České republice stavy masného skotu za posledních dvacet let výrazně navýšily a objevila se tu pestrá paleta různě intenzivních specializovaných masných plemen doslova z celého světa, tak na pulty „běžných“ prodejen a tedy i k zákazníkům se stále většinou dostane nevyzrálé maso z dojených či kombinovaných plemen domácí či zahraniční provenience. U té zahraniční produkce to přece jen může být lepší, a to zejména u vzdálených destinací, protože během dlouhé cesty má maso příležitost dále zrát (pokud ovšem necestuje v mrazáku). Proměnlivá kvalita masa v kombinaci s jeho vysokou cenou nutí zákazníka, aby si dobře rozmyslel, jestli bude riskovat, že za své peníze nedostane odpovídající protihodnotu. Ten, kdo má svého osvědčeného dodavatele hovězího, má většinou naprosto jasno.
Za mořem je tomu jinak
V zahraničí a zejména v Severní Americe, kde je hovězí maso pravidelnou a vítanou součástí jídelníčku, je situace poněkud odlišná. Zákazníci nepřemýšlí ani tak nad tím, zda hovězí koupit či nikoliv, ale gurmáni a lidé znalí řeší spíše z jakého systému chovu a výkrmu si maso na svůj steak, burger, či jinou specialitu pořídit. S tím, jak vědci, politici a média stále častěji staví do popředí problematiku welfare, zdravotní bezpečnosti potravin a udržitelné produkce, tak následně stoupá poptávka spotřebitelů po mase ze zvířat odchovaných dle moderních zásad. Poslední dobou se do popředí dostává přirozený odchov. Jenže co si pod pojmem přirozeně chované zvíře představit? U nás se rozlišuje akorát tak konvenční a ekologické zemědělství, přičemž ani o jednom si čeští spotřebitelé masírovaní nesmysly vypadávajícími z mainstreamových médií nedělají velké iluze. Jenže v zámoří jsou systémy chovu různé, a tak slyšíme nejen o konvenčních chovech, ale také o přirozených či organických systémech produkce. Dokonce je rozlišováno i mezi skotem, který je chován pouze na objemných krmivech a tím, který je dokrmován s přídavkem jadrných krmiv.
Více si přečtete v srpnovém čísle Farmáře