08.08.2023 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letní kemp pro mladé chovatele přilákal i ministra Výborného

Letní školu pro mladé chovatele, kterou letos hostila na přelomu července a srpna Střední škola zemědělská a veterinární v Lanškrouně, navštívil ministr zemědělství Marek Výborný. Ministerstvo také poskytlo záštitu nad tímto úspěšným projektem, který zorganizovaly chovatelské svazy a další sympatizující společnosti. 

Mytí, stříhání, fénování, vodění a předvedení krav i fotografování. Výuka bonitace, úpravy paznehtů a další zootechniky. Zahraniční i tuzemští lektoři, exkurze po významných farmách, opékání buřtů nová přátelství – to je letní škola nebo také letní kemp.

Akce se účastnilo 44 studentů a mladých chovatelů za všechna u nás zastoupená dojená plemena – tedy nejen holštýnského a českého strakatého, ale také za plemena normande, jersey a brown swiss.  Účastníci se sjeli ze všech koutů ČR, ale ti ze Slovenska.  

Čtyři dny v zápřahu

V pondělí přivítal účastníky ředitel Střední školy zemědělské a veterinární Ing. David Hruška. Následovalo rozdělení do dvou skupin podle plemen, jak český strakatý skot, tak lektoři čistě dojných plemen měli připravený samostatný program. Po zbytek dne se studenti věnovali přípravě ustájení, beddingu a mytí zvířat, čekala na ně také poutavá ukázka úpravy paznehtů, kterou předvedl MVDr. Ondřej Bečvář. Všechny mile překvapil svou návštěvou i ministr zemědělství Marek Výborný, který projevil o chov skotu značný zájem a vyptal se na všechny chovatelské podrobnosti. Akci poctil svou návštěvou i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Vidět a inspirovat se

Druhý den byl ve znamení odchovu telat pod vedením Ing. Tomáše Novotného z firmy MTS, se kterým pak studenti vyrazili na exkurzi do Němčic, kde se nachází odchovna telat a jalovic Zemědělského družstva Sloupnice. Hlavní zootechnik Jiří Fangl provedl účastníky produkční farmou ve Sloupnici, kde shlédli provoz včetně nové poloautomatické kruhové dojírny. Odpolední program převzal italský školitel Elio Noci, který se spolu se studenty věnoval střihání. Část letní školy byla také věnována vodění, které měla na starosti Kateřina Cihlářová.

Druhý den kempu se 25 účastníků z řad českých strakatých vydalo na exkurzi robotické stáje podniku ZOD Žichlínek v Tatenicích. Tato stáj s 445 kusy funguje díky osmi robotům DeLaval. Na této farmě trochu netradičně společně chovají jak holštýnský skot tak i český strakatý skot. Farmou provedl hlavní zootechnik podniku Ing. Ondřej Blabolil. Druhou zastávkou byla stáj stejného podniku v obci Lubník, kde je šlechtění zaměřeno čistě na český strakatý skot. Na této farmě čekali čtyři bonitéři: Ing. Blanka Dřízhalová, Ladislav Prášil, Jaroslav Ševčík a ředitel Svazu Ing. Pavel Král – vysvětlili všem, proč a jakým způsobem se v České republice hodnotí exteriér skotu podle metodiky Fleckscore.

Nebyl žádný poražený

Finální den začal pro studenty časně ráno, jelikož je čekalo hodnocení fittingu a závěrečná soutěž ve vodění, kterého se účastnilo 18 mladých chovatelů holštýnského skotu, plemen jersey a brown swiss.

U kombinovaného plemene se hodnocení mladých chovatelů ujal předseda Svazu chovatelů českého strakatého skotu Marian Bílý.

V první skupině holštýnských účastníků se nejlépe umístila Lucie Šodková, druhé místo patří Vanese Spudilové a třetí pozici obsadila Julie Charvátová. Ve druhé skupině nejlépe zabojovala Vanda Keřková, druhé místo obsadila Tereza Parusová a třetí příčku Barbora Malá.

Účastníci byli ohodnoceni také cenou The best Young breeder. V první skupině zvítězila Daniela Martínková, druhé místo patří Barboře Malé a třetí příčku obsadil Dominik Jan Bárta. V druhé kategorii se na první místo probojovala Vanda Keřková, druhé místo patří Andreji Čabákovi a třetí příčku obsadila Kristýna Čmielová.

Při bonitacích C plemene měli studenti ohodnotit přidělené krávy v laktaci a následně byly jejich výsledky porovnány s výsledky Ing. Pavla Krále. Následně byli vyhlášeni tři účastníci, kteří se s bonitérem shodovali nejvíce. Na 3. místě se umístila Anežka Matoušková, druhý byl Jan Lojda a 1. místo obsadil s minimálním rozdílem od vzoru Vladimír Kříž.

Při hodnocení soutěže ve vodění kombinovaných krav to neměl rozhodčí Marian Bílý vůbec jednoduché. Samotné soutěže se účastnili všichni studenti. Vyhodnocení těch nejlepších přišlo na řadu po pěti kolech, ve kterých rozhodčí měl porovnat mezi sebou obrovský pokrok těch, kteří se od začátku kempu mnoho naučili a těmi, kteří již mají zkušenosti i v rámci přehlídek. Třetí místo ve finále obsadil Michal Prášil, 2. místo Vratislav Kříž a zlatou příčku Michaela Plachá.

Kompletní článek s fotkami a výsledky soutěží najdete v Našem chovu 9/2023.*  

Fotografie autor plus archivy chovatelských svazů 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down