05.10.2005 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní defilé hospodářských zvířat

Součástí letošního ročníku výstavy Země Živitelka bylo tradičně také předvádění hospodářských zvířat. Na vyhrazeném prostranství se ale divákům představili pouze zástupci skotu a starokladrubských koní. Pro prasata totiž podle vyjádření představitelů pořádajících firem – Jihočeský chovatel a Reprogen, a. s., byl povrch předvadiště nevyhovující.

Ohodnocení prasat přesto v Českých Budějovicích proběhlo, komise pod vedením předsedy Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Ing. Čestmíra Pražáka bonitovala zvířata přímo ve výstavní stáji. Podle předsedy svazu šlo o průřezový vzorek z realizace šlechtitelského programu svazu chovatelů. „Návštěvníci měli možnost vidět představitele mateřských i otcovských plemen a hybridních linií“, uvedl.

Na stupních vítězů
Ocenění za plemeno bílé ušlechtilé získal kaneček po otci 91 Morin chovatele Zemědělská společnost Dubné. Toto zvíře vyniká nadprůměrným exteriérem a optimální vlastní užitkovostí. Vynikající je také reprodukce matky, která na prvním vrhu porodila 14 selat, z toho 13 živě. „Celková plemenná hodnota řadí kanečka mezi jedno procento nejlepších zvířat v populaci“, dodal Ing. Pražák. Podle jeho slov se chovatel dlouhodobě drží na předních pozicích žebříčků a podílí se mimo jiné také na tvorbě superplodné linie.
Mezi zástupci otcovských plemen zvolila komise syna kance 22 Agro z Družstva Agra Březnice u Bechyně. Plemeno bílé ušlechtilé otcovská linie je podle předsedy svazu chovatelů nejrožšířenějším otcovským plemenem v České republice. Používá se do C pozic v čistokrevné podobě, popřípadě ve formě hybridní linie 48 (x Pn). Tato kombinace zaručuje vysoký přírůstek, odpovídající množství libové svaloviny (56 až 58 procent při jatečné hmotnosti 108 až 110 kilogramů) a také ceněnou bílou barvu kůže. Oceněný kaneček vyniká nadprůměrným exteriérem a dobrou vlastní užitkovostí a řadí se mezi nejlepších patnáct procent zvířat v populaci.
Ze stejného podniku pocházela také vystavovaná kolekce pětiměsíčních finálních hybridů, kde matka je kříženka BU x L a kanec je zástupcem linie 48. Tato kombinace byla oceněna Zlatým klasem v loňském roce.

Skot přerušen prezidentem
Nedílnou a již tradiční součástí českobudějovické výstavy byla expozice dojeného skotu – plemen holštýn a české strakaté. Svůj úsudek si mohli diváci porovnat s bonitérovým přímo na předvadišti, kde jednotliví hodnotitelé zvolili systémem předkol finalistky z několika desítek zvířat.
Hodnocení obou plemen se tentokráte ujali zemědělci, český strakatý skot bonitoval zootechnik ZD Krásná Hora Luboš Novák a holštýny bedlivým okem sledoval Ing. Jaromír Vlček z Dobrosevu Dobronín. Tento pro české poměry poněkud nestandardní přístup k hodnocení exteriéru krav a jalovic se řadu let úspěšně používá v zahraničí, například v Německu.
Zlato si podle Luboše Nováka zasloužila dcera býka HG-109, prvotelka chovaná v ZD Kojčice. Tato konstitučně pevná plemenice vyniká tělesným rámcem i optimálním osvalením, korektními končetinami a vynikajícím utvářením vemene (výborné hloubkové a šířkové rozměry, utváření vemene). Druhou příčku vybojovala zástupkyně starších krav po otci HG-73 chovatele Družstvo Agra Březnice u Bechyně, která hodnotitele zaujala hlavně tělesným rámcem, hloubkou těla, kvalitním osvalením a prostorným vemenem. Na třetím místě skončila prvotelka středního tělesného rámce po býkovi SAL-25 z téhož podniku. Bonitér u ní ocenil zvláště hloubku těla a osvalení, kvalitní utváření vemene a pevné končetiny.
V kategorii holštýnských krav neměl hodnotitel podle svých slov lehké rozhodování. Před vlastním vyhlášením výsledků se u předvadiště zastavil také prezident republiky Václav Klaus, aby pronesl několik slov a převzal od zástupců agrárního sektoru kravský zvonec.
Vavříny vítězství si nakonec odnesla dcera býka NGA-376 Ludson chovatele ZD Vysočina Želiv. Body získala zejména za utváření vemene (hlavně výška zadního upnutí, délka a rozmístění struků), harmonii zevnějšku a celkovou tělesnou stavbu. Stříbro vybojovala zástupkyně chovu Rolnička Ing. Ludmily Jindrové z Lipanovic. Dcera Addisona (NX-893) se tak zařadila mezi další medailistky tohoto chovu. Hodnotitel poukázal zvláště na suché korektní končetiny a znaky vemeno, převážně výšku zadního upnutí. Třetí místo si podle Ing. Vlčka zasloužila plemenice ze Zemědělského družstva Podkleťan Křemže. Dcera Gibbona (NGA-216) zabodovala především stavbou těla a korektními končetinami.

Zvířecí klas
Součástí přehlídky hospodářských zvířat se v letošním roce staly také jalovičky. Kolekce dcer plemenného býka BO 841 byla dokonce oceněna Zlatým klasem jako výsledek šlechtitelského programu českého strakatého skotu realizovaného společností Reprogen, a. s., Planá nad Lužnicí. Býk představuje moderní typ kombinovaného skotu a přenáší na své potomstvo velmi dobrou mléčnou i masnou užitkovost i exteriér. V loňském roce byl vyhlášen zlepšovatelem.
Kromě uvedených zvířat mohli návštěvníci obdivovat zástupce masného programu a také starokladrubské koně v nejrůznějších disciplínách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down