19.05.2008 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lexington hostil zelenou generaci

Sympózium o výživě zvířat s mezinárodní účastí, které se každý rok na jaře koná v americkém Lexingtonu ve státě Kentucky, bylo letos ve znamení zelené generace. Zelená generace mladých si bude muset poradit s globálními problémy současné společnosti, především s produkcí potravin v souvislosti s ropnou krizí.

Již po dvacáté čtvrté uspořádala americká společnost Alltech zabývající se biotechnologiemi a výrobou krmných doplňků pro zvířata i lidskou výživu mezinárodní sympózium. Prezident společnosti Dr. Pearse Lyons upoutal pozornost přítomných 8000 delegátů z 55 zemí světa s prosbou, aby přemýšleli o změně technologií a komerčních praktik k transformaci zemědělství. „Budoucnost příští generace závisí na změně celého našeho myšlení. Naše odpovědnost je poskytnout potraviny hladovému světu, nedostatek a potřeba je totiž matka pokroku,” pronesl Lyons a dodal, že vzkaz zelenější generace společnosti je víra v myšlenku a inovativní řešení.
Syn prezidenta společnosti Dr. Mark Lyons, zástupce mladší generace (a jistě té, která bude muset být z hlediska své existence zelenější), zdůraznil, že musíme nadchnout příští generaci k činům, vymazat jejich apatii k životnímu prostředí a celé společnosti. „Musíme vytvořit velké věci. K velkým úkolům, které nás čekají, je třeba se spojit a spolupracovat při řešení problémů, neboť dnes je cesta na jakékoli místo na světě otázkou několika hodin a problémy jednoho kontinentu se okamžitě odráží na kontinentu druhém. To nemluvím o toku informací, které oběhnou zeměkouli prakticky okamžitě. Žádná síla na zemi nemůže zastavit myšlenku, jejíž čas přišel,” uvedl Lyons mladší.
Ředitel výzkumu firmy Alltech Dr. Karl Dawson nastínil deset zelených technologií pro živočišnou výrobu. Dotknul se vlivů živočišné výroby na životní prostředí, zvláště v souvisloti s klimatickými změnami, dostupností vody a zajištěním biodiverzity.

Medaile za nutrigenomiku
Alltech Medal of Excellence – tuto cenu udělují pořadatelé sympózia v Lexingtonu již od roku 1991 významným vědcům za mimořádné objevy týkající se přírodních řešení v živočišné výrobě a zdraví zvířat. Za svou práci v oboru nutrigenomiky a její aplikace při pozitivním ovlivnění zdraví zvířat získal pro rok 2008 tuto cenu Dr. Ronan Power. Tento vědec působil na univerzitě ve Wisconsinu, kde studoval genovou expresi na myším modelu, nyní se stal ředitelem nově otevřeného centra nutrugenomiky Alltechu.
Nutrigenomika (nutriční genomika) je ještě nová věda, která zkoumá, jak chemické látky obsažené v potravě ovlivňují rovnováhu mezi zdravím a nemocí skrze interakci s genetickou výbavou (genomem) jedince. Vychází přitom z několika základních předpokladů. Látky obsažené v potravě působí přímo či nepřímo na genom organismu a mění tak jeho strukturu či genovou expresi (aktivitu genů). Některé z cílových genů látek obsažených v potravě hrají pravděpodobně roli v nástupu, incidenci, průběhu a závažnosti některých chronických chorob. Za určitých okolností může být dieta u některých jedinců významným rizikovým faktorem vzniku řady chorob. Míra vlivu diety na rovnováhu mezi stavem zdraví a nemoci může záviset na konkrétní genetické výbavě jednotlivce. Změna stravovacích návyků jak zvířat, tak i lidí, založená na znalosti konkrétního nutričního stavu a potřeb i genotypu, může být využita k prevenci, zmírnění nebo léčení chronických nemocí.

Guvernér Kentucky přestřihl pásku
Na slavnostní zahájení činnosti centra pro nutrigenomiku si pořadatelé sympózia pozvali kromě novinářů z celého světa také guvernéra státu Kentucky Steva Besheara. Ten spolu se zakladatelem a majitelem firmy Alltech Pearsem Lyonsem přestřihl pásku a symbolicky tak otevřel cestu k novým výzkumům ve výživě a genetice zvířat.
Centrum nutrigenomiky se nachází v sídle společnosti Alltech v Nicholasville, vyrostlo do dvou let. Stát Kentucky se spolupodílel na financování tohoto projektu.

Debata století
Tři světové osobnosti agrární politiky se sešli na sympóziu, aby otevřeně debatovali o problémech a budoucnosti zemědělského sektoru – Mike Johanns, bývalý ministr zemědělství Spojených států, David Byrne, bývalý komisař Evropské unie pro zdraví a ochranu spotřebitelů a Osler Desouzart, prezident OD Consulting v Brazílii. Některá média tuto debatu považují za diskusi století. Účastníci debaty odpovídali na otázky typu: O kolik vzrostou světové ceny potravin? Mají zemědělci produkovat potraviny, nebo paliva? Jak lze nasytit neustále rostoucí lidskou populaci, která dosahuje nyní 7,5 milardy lidí? Jak zajistit bezpečnost potravin?
V debatě prezentovali velice sofistikované, ale někdy zcela odlišné názory. Osler Desouzart například označil stav amazonského deštného pralesa za kritický. Odborníci se shodli na názoru, že světové ceny potravin vzrostou v blízké budoucnosti o více než třicet procent. Zvukové záznamy z diskuse lze najít na internetové adrese http://alltech.safesecureblog.com.

Světové jezdecké hry
Lexington, město zasvěcené koním, se již pilně připravuje na pořádání Světových jezdeckých her. Ty se mají konat 25. září až 10. října 2010. Již dnes číselník umístěný na lexingtonském náměstí odpočítává dny do jejich zahájení. Součástí těchto her bude mistrovství světa v následujících osmi disciplinách jezdeckého sportu: drezúra, military, parkur, spřežení, distanční závody, reining, voltiž, paradrezúra. Očekává se, že tyto hry budou největší jezdeckou sportovní událostí, která se kdy ve Spojených státech uskutečnila a také první světovou akcí jezdeckého sportu, která se uskuteční mimo Evropu. Předcházející světové jezdecké soutěže se konaly ve švédském Stockholmu, nizozemském Haagu, v Římě, ve španělském Jerezu a v Cáchách (Německo).
Závodiště a Kentucky Horse Park nedaleko Lexingtonu se stane srdcem těchto her. Jezdecký park, kde je také muzeum jezdeckého sportu a chovu koní, nabídne hostům řadu nových atrakcí včetně nových ubytovacích kapacit, na jejichž výstavbě se již pracuje.
Světové jezdecké hry v roce 2010 mají přilákat více než 600 000 diváků, bude je sledovat více než 460 milionů televizních diváků, bude na nich akreditováno přibližně 2000 reportérů z celého světa, jejich hospodářský výsledek překročí hranici 150 milionů USD a že se jich zúčastní závodníci z více než 60 zemí. Alltech je hlavní partner těchto her, zároveň nabízí partnerství dalším společnostem po celém světě. Do konání sympózia (20. dubna) se přihlásilo čtrnáct firem, mezi kterými nechybí ani zástupce z České republiky. K partnerství nedávno připojila firma Dibaq. Strategický partnerský program zahrnuje společný prodej produktů, marketing, inzertní aktivity a hlavně příležitost se aktivně podílet na přípravách Světových jezdeckých her v Kentucky. 

Klíčové informace
 Svět se bude muset chovat „zeleněji“, a kromě produkce biopaliv nesmí zapomenout na nasycení trhu nezávadnými potravinami.
 Světové ceny potravin vzrostou o více než třicet procent.
 Nutrigenomika je věda zabývající se interakcí mezi výživou a genomem.
 Světové jezdecké hry 2010 budou poprvé v dějinách hostit Spojené státy amertické.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down