08.01.2001 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lidský gen pro ukládání tuku využitelný v genetice prasat

Řada vědců studovala receptorový gen melanokortinu - 4 (MC4R) s tím, že lépe porozumějí genetice lidské obezity. Gen MC4R zřejmě hraje významnou úlohu v regulaci chování při přijímání potravy a tělesné hmotnosti u lidí a jiných savců.

Vědci státní univerzity v Iowě zkoumali, zda tento gen může mít vliv na snížení podílu tuku v jatečném těle prasat a zda by jeho různé formy mohly ovlivnit charakteristiky prasat spojené s růstem. Identifikovali přirozeně se vyskytující mutaci tohoto genu a analyzovali jak tato forma ovlivňuje míru, rychlost růstu, hřbetní tuk a spotřebu krmiva u 1800 prasat z komerčních chovů.
Prasata s jednou formou mutace MC4R přijímala méně krmiva, rostla pomaleji a měla menší podíl tuku v jatečném těle. Tento výsledek potvrzuje, že MC4R je jeden z genů, které se účastní kontroly ekonomicky významného růstu a užitkových charakteristik prasat.
Výzkumníci využili těchto informací a vypracovali genetický test pro identifikaci prasat, která bude vyhovovat chovatelům prasat s nízkým podílem tuku v jatečném těle a uspokojí spotřebitele, kteří dávají přednost libovému vepřovému masu.
Různé variace MC4R by také mohly urychlit nebo zpomalit míru růstu zvýšením nebo potlačením chuti zvířat k přijímání krmiva. Nyní výzkumníci plánují studie o biologii tohoto genu, které by pomohly k lepšímu pochopení jeho funkcí. Tento plán je dobrým příkladem srovnávací genomiky, ve které je možno při studii jednoho živočišného druhu dosáhnout objevu u druhu jiného.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down