17.11.2002 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lysá nad Labem: Holubí ráj a spol.

Celostátní výstava drobného zvířectva začne tento pátek (tedy 22. října) v areálu Výstaviště Lysá nad Labem.Vrcholná akce Českého svazu chovatelů (ČSCH), pořádaná pravidelně každý druhý rok, má v nymburském regionu svou premiéru. Přestěhování z tradičního Brna do Lysé zařídil kromě jiného úspěch akce nazvané Peří 2001. Zatímco loni šlo u Labe „jen“ o celostátní výstavu okrasných a užitkových holubů a drůbeže, tentokrát budou účinkovat na půdě firmy JOLY rovněž králíci.

„V hlavních expozicích uvidíme více než 2100 králíků, 2800 holubů a asi 1500 kusů hrabavé i vodní drůbeže,“ sdělila základní informaci o letošním vrcholu výstavních aktivit ČSCH tajemnice akce Miloslava Hofmanová. „Je samozřejmé, že kromě živých exponátů se návštěvníci dočkají odpovídající nabídky chovatelských pomůcek a zařízení, krmiv, vitaminů, veterinárních přípravků a léčiv nebo odborné literatury.“

Pohyblivý svátek
Ten, kdo přijde či přijede do Lysé nad Labem, zažije doslova a do písmene atmosféru pohyblivého svátku. Pro toto tvrzení stačí detailnější pohled na „ráj holubů“: účast 2828 reprezentantů 87 plemen určitě mluví za všechny komentáře. Zatímco moravských pštrosů bude k vidění 367 a českých staváků 261, pozice absolutní rarity patří plemeni budapeštský krátkozobý, které zastupuje jediný kus. Po dvou zástupcích mají polský dlouhozobý rejdič, dánský stehlík, feleďházský rejdič nebo špaček.
Expozice králíků uvede většinu plemen chovaných v České republice. A tak i tady je možno se hodně těšit. Třetí část nabídky tvoří velká, zdrobnělá a zakrslá drůbež, jinými slovy vše od kohoutů a slepic přes husy, kachny a perličky až po krůty. Ani tato pestrá kolekce nemíří na výstaviště v roli outsidera.

Přibližte se ideálu
„Chovatelství je pro členy ČSCH především záležitostí zájmovou. Prezentaci výsledků jejich aktivit a vzájemné porovnávání živé produkce umožňují místní, okresní, oblastní, celostátní a mezinárodní výstavy,“ konstatuje Hofmanová. „Zvířata jsou na nich hodnocena odbornými posuzovateli, kteří exteriér či vlastnosti a schopnosti exponátu porovnávají s příslušnými standardy. Největší přiblížení se plemennému ideálu znamená zisk výstavního ocenění, věcných cen nebo titulů.“
V Lysé nad Labem se ale nebude jen soutěžit. Pořadatelé akce (Výstaviště a ČSCH) připravili rovněž kvalitní doprovodný program. Velký nákupní trh chovných zvířat jistě zaujme, stejně jako poradenská služba pro začínající chovatele či výstava fotografií Zdeňka Gorgoně.
V pátek 22. a sobotu 23. listopadu je Celostátní výstava drobného zvířectva otevřena od 9 do 18 hodin, v neděli 24. listopadu od 9 do 14 hodin.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down