03.05.2007 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lysá nad Labem v rytmu kopyt koní

Výstavy koní přitáhnou vždy spolehlivě mnoho malých i velkých diváků. A pokud mají návštěvníci možnost uvidět koně v pohybu, přijede jich dvojnásobný počet. Stejně jako do Lysé nad Labem.

Koncem března ožilo v tradičním jarním termínu Výstaviště Lysá nad Labem tisícovkami návštěvníků, kteří si nenechali ujít již dvacátou šestou prezentaci zeleně, mechanizace, pěstitelství, květin, ekologie a výpěstků Zemědělec 2007, tentokrát s podtitulem Jaro s koňmi.

Na ruce i v zápřeži
Vyhrazená plocha pokrytá pískem upoutala mnoho zájemců, kteří se nechali uchvátit krásou chladnokrevných i teplokrevných, velkých nebo malých koní.
Komentování celé přehlídky se ujal Radek Novotný ze Staré Boleslavi. Slavnostní příjezd na předvadiště byl zcela v režii noriků Romeo a Orfeus, jež táhli povoz propagující pivovar, pro který jezdí, spolu se zápřeží třech příslušníků plemene minihorse. Koně tohoto plemene mohou mít maximální kohoutkovou výšku 86 centimetrů, předváděná zvířata však měla silnější kostru a kohoutkovou výšku pouze okolo 70 centimetrů. Celkem se v České republice chová 25 koní plemene minihorse.
Starokladrubští koně mají naopak v našich zemích dlouholetou tradici. V současnosti jich je v naší republice zhruba 1300, z toho asi dvě pětiny jsou v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem a tři pětiny v zemském chovu.
V další ukázce se předvedl frízský kůň spolu s Karolínou Franclovou v dámském sedle. Tito koně se řadí mezi teplokrevná plemena a zajímavostí je, že nizozemský chovatelský svaz má monopol na zapisování jedinců do plemenné knihy (jednou z podmínek zápisu je například absence veškerých odznaků).

Změna barvy
Po dvou koních černých jako uhel vběhli do arény tři zástupci plemene český teplokrevník – dvě ryzky Riva a Venuše a grošovaná bělka Loreta. Český teplokrevník je v současnosti nejvíce zastoupeným plemenem koní u nás – chováme kolem 19,5 tisíce kusů těchto koní.
Dalekou cestu do Vídně nemuseli vážit návštěvníci, kteří se přišli podívat na letošní jarní výstavu Zemědělec. Vysokou vídeňskou školu na dlouhé lonži předvedl lipický hřebec Darius pod vedením MVDr. Pavla Doubka. Diváci mohli obdivovat poslušnost čtyřletého Daria například při klanění publiku nebo lehání si na zem.
Zástupce druhého nejrozšířenějšího plemene koní v České republice – anglického plnokrevníka (7300 kusů) – přivezl do Lysé prezident Jockey Clubu Ing. Václav Luka.
Návštěvníky nadchl také osedlaný hafling, což je původně rakouský tažný kůň s kohoutkovou výškou do 150 centimetrů. Hafling je univerzální kůň - používá se ke všem druhům zemědělských prací, při přibližování dřeva z lesů, jako soumar, kočárový a jezdecký pony. Je ideálním a spolehlivým partnerem při projížďkách ve volném čase. Při voltiži je výhodou jeho prostorný, vydatný chod. Jistý krok dává jistotu i cvičícím. Ve vrcholovém sportu se hafling uplatní ve vozatajských soutěžích, v ostatních nelze očekávat špičkové světové výkony.
Plemenným znakem tohoto koně vyskytujícího se pouze ve zbarvení ryzák nebo izabela je světlá hříva a ohon. Šest hřebců najdeme v hřebčincích v Písku a Tlumačově, zbytek ze zhruba devíti stovek koní je v rukou soukromých vlastníků.
Klisnu jménem Vida nizozemského plemene gerlerland označil komentátor Radek Novotný za nejhezčího koně výstavy hlavně díky úchvatné mechanice pohybu. Toto plemeno je například zapřaženo v kočárech nizozemské královské rodiny a v Čechách je vzácností.
Welsh part bret je plemeno prožívající podle komentátora v současné době svou renesanci. „Děti si na něm mohou snadno osvojit základní jezdecké návyky,“ vyzdvihl jednu z jeho předností Radek Novotný. Na závěr vystoupili pod taktovkou MVDr. Doubka dva shetlandští poníci a předvádění koní na výstavišti v Lysé nad Labem definitivně ukončil plamenný boj o krásnou dívku v podání ozbrojených rytířů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down