Tradiční středočeská výstava králíků, drůbeže a holubů, pořádaná na lyském výstavišti od 8. do 10. ledna opět ukázala svoji sílu. V základních chovatelských disciplínách představila bezmála 5800 zvířat, z toho 2413 králíků, 857kusů drůbeže a 2498 holubů. Na celkovém počtu se podílela také málo známá plemena, která v rámci speciálních celostátních výstav chovatelských klubů rozšířila prezentované expozice.
Také pátý ročník středočeské výstavy drobných zvířat s názvem Náš chovatel, který proběhl ve spolupráci Výstaviště Lysá nad Labem, s. r. o., a Koordinačního aktivu Českého svazu chovatelů Středočeského kraje se odehrával podle osvědčeného scénáře. Na jeho menu nadále figurovaly klubové prezentace chovatelů chocholaté a vodní drůbeže (včetně speciálky marasek), dále některých plemen holubů (rejdičů a racků, brněnských voláčů, gigantů, rysů, českých bubláků, lahore, hýlů a norimberských skřivanů) a králíků (českých červených, premiérově pak moravských modrých a zakrslých) i prestižní meziokresní soutěž středočeských organizací. Zbývá ještě dodat, že letošní první akci na lyském výstavišti, zaštítěnou Středočeským krajem, slavnostně zahájil ministr zemědělství Jakub Šebesta.
„Jsem velmi rád, že i letošní ročník středočeské výstavy králíků, holubů a drůbeže je opět obohacen o speciální výstavy chovatelských klubů všech hlavních chovatelských odborností. Počtem 5800 přihlášených zvířat pátá výstava překonala o celou čtvrtinu tu předcházející, což ukazuje, že je u chovatelů oblíbená. Vzhledem k množství zvířat a rozmanitosti předvedených plemen ve všech expozicích věřím, že se nám podařilo uspokojit i náročné chovatele a návštěvníkům připravit příjemné chovatelské zážitky,“ doplnil předseda Středočeského krajského sdružení ČSCH Ing. Richard Konrád.
Expozice králíků
V porovnání s předchozím ročníkem byla expozice králíků na páté krajské výstavě bohatší o tisícovku zvířat. Chovatelé představili bezmála 60 plemen – velkých, středních, malých, zakrslých s normální srstí, krátkosrstých a dlouhosrstých. V rámci klubových celostátních výstav byla expozice rozšířena o plemena český červený a premiérově také moravský modrý a zakrslý králík.
„Řekl bych, že se nám již standardně daří sestavovat početně bohatší expozici v zastoupení široké palety plemen. Například velká plemena reprezentovala slušné kolekce belgických obrů, francouzských beranů nebo v rámci klubové speciálky i moravských modrých. V kategorii králíků středně velkých plemen si svou pozici nadále udržují vídeňští králíci ve všech barvách, stejné oblibě se těší i velký světlý stříbřitý, novozélandský nebo kalifornský králík. Stále častěji se na výstavách objevují meklenburští strakáči, burgundští a durynští králíci. Díky premiérové klubové výstavě byla expozice velmi slušně početně zastoupena zakrslými plemeny, konkrétně se jednalo o zakrslé berany, hermelíny, zakrslé králíky a zakrslé strakáče. V kategorii krátkosrstých plemen byli předvedeni kastorexové, rexové a konečně z dlouhosrstých plemen králíků i angory, které chová už jen hrstka nadšených chovatelů. Pokud jde o plemena zařazená do národních genetických rezerv, tak na krajské výstavě mají vždy odpovídající zastoupení. Jinými slovy se tak dá říci, že na své si musel přijít každý,“ konstatoval vedoucí expozice králíků Miroslav Heller.
Drůbež a holubi
Expozice drůbeže představovala 857 kusů, reprezentujících bezmála devadesát plemen. Z celkového počtu 88 letos předvedených plemen jich bylo sedmnáct v kategorii vodní drůbeže (šest plemen hus a jedenáct plemen kachen). Zbývajících 71 plemen hrabavé drůbeže bylo rozděleno mezi dvě plemena krůt, jedno plemeno perliček a křepelek a 67 plemen slepic.
„Přestože nám do počtu přihlášených zvířat ještě padesát chybí, je letošní expozice drůbeže v porovnání se čtvrtým ročníkem výstavy Náš chovatel asi o 150 kusů silnější. Slušnému druhovému zastoupení dopomáhají i klubové speciálky chocholaté a vodní drůbeže a od loňského ročníku i marasek, které byly v počtu asi osmdesáti kusů předvedeny také ve zdrobnělé formě a posuzoval je německý specialista Manfred Krätsch. Novinkou expozice byli dva kohoutci a tři slepičky české slepice zdrobnělé v rázech zlatá kropenatá a porcelánová a kolekce zdrobnělých hedvábniček vousatých bílých. Ze vzácnějších plemen byly k vidění například dolnorýnské slepice, a to i zdrobnělé. Stále větší popularitu si u nás získávají plemena bojovnic, návštěvníkům jsme představili indickou, falckou, šamo a staroanglickou. Vodní drůbež byla na úrovni předcházejících ročníků s tím, že letošní prezentace byla chudší o kolekci kachen běžců. Na závěr je třeba říci, že úroveň vystavovaných zvířat ve všech kategoriích drůbeže byla velmi dobrá,“ sdělil vedoucí expozice drůbeže Josef Škoda.
Tradičně bohatá expozice holubů předčila loňský ročník bezmála o dvě stě holubů. Celkem holubáři do Lysé přivezli na 2500 holubů pětaosmdesáti plemen. „Jsem rád, že v druhovém i početním zastoupení má středočeská výstava vyrovnanou bilanci. Současně musím konstatovat, že díky speciálkám mají návštěvníci možnost vidět zajímavá a málo vídaná plemena holubů. Mne zaujala velmi pěkná kolekce hýlů, špačků, bubláků nebo bělopruhé varianty brněnských voláčů. Ze vzácnějších plemen to byli například voláči hanácký a bavorský, z rejdičů pak královecký bílý, komárenský nebo feleďházský. Je škoda, že na výstavách jsou čím dál méně zastoupena naše tradiční plemena holubů, jako jsou například prácheňští káníci, české čejky nebo české lysky,“ posteskl si vedoucí expozice holubů Oldřich Vízek.
Meziokresní soutěž
Součástí lednové krajské akce byla prestižní meziokresní soutěž ve všech základních odbornostech. V kategorii drůbeže šestnáctičlenná komise s předsedajícím Jiřím Králem vyhodnotila jako nejlepší chovatele z Kolína, kteří nasbírali 2001,5 bodu. S odstupem 5,5 bodu se na druhém místě umístil okres Mělník, třetí příčka s 1967,5 bodu patřila chovatelům z příbramského okresu.
Třiatřicetičlenný tým posuzovatelů holubů v čele s Ing. Jiřím Veltruským nejlépe ocenila holubáře z Nymburka, kteří nasbírali 2643 bodů. S tříbodovou, respektive desetibodovou ztrátou, trojici nejlepších uzavírali chovatelé z Mělníka a Benešova.
Pod výsledky v odbornosti králíků se podepsala devětatřicetičlenná jury pod vedením Ing. Josefa Zadiny, která přiřkla nejvíce bodů – 2657 – chovatelům králíků z Mladé Boleslavi. Za nimi s 2653,5 bodu se na druhém místě umístili králíkáři z Příbrami. Loňský bronzový stupínek se 2652,5 bodu obhájili chovatelé králíků z Prahy – východ.
V celkovém bilancování se vítězem v soutěži okresů stali chovatelé z Kolína, kteří nasbírali 7270,5 bodu.
Klíčové informace:
– Na páté středočeské výstavě Náš chovatel bylo v základních chovatelských disciplinách předvedeno 5800 zvířat, z toho 2414 králíků, 856 kusů drůbeže a 2498 holubů.
– Tradiční záležitostí krajské výstavy jsou klubové prezentace chovatelů chocholaté a vodní drůbeže a maransek, dále některých plemen holubů (brněnských voláčů, českých bubláků, gigantů, rysů, lahore, rejdičů a racků, hýlů a norimberských skřivanů) a také králíků (českých červených, moravských modrých a zakrslých králíků).