28.09.2022 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Maďarsko dokončilo eradikaci PRRS

Reprodukční a respirační syndrom prasat je otravné onemocnění, které může podstatně snížit národní údaje o výkonu chovu prasat. Proto se maďarské orgány rozhodly v roce 2014 zahájit ambiciózní plán: vymýcení viru v zemi. Začátkem roku 2022 byl program dokončen. Jak k tomu došlo?

Jak je dobře známo, reprodukční a respirační syndrom prasat (PRRS) je závažné infekční onemocnění prasat, které způsobuje nejvyšší ekonomické škody na světě. Při extrapolaci zahraničních údajů rychlý odhad ukazuje, že infekce PRRSv v Maďarsku, s přibližně 4 miliony jatečných prasat a 170 000 chovnými prasnicemi, by mohla stát zhruba 5 miliard maďarských forintů (asi 14 až 15 milionů eur) ročně.

Usnadnění tržních příležitostí

Z tohoto důvodu v roce 2013 strategie maďarské vlády pro bezpečnost prasat a potravinového řetězce zdůraznila potřebu vymýtit virus PRRS a uznala hlavní význam produkce vepřového masa pro maďarské hospodářství. Po úspěšném zavedení programu eradikace Aujeszkyho choroby se předpokládalo, že odstranění PRRS v Maďarsku by značně usnadnilo růst tržních příležitostí.

Právní rámec

Právní rámec eradikačního programu byl stanoven v lednu 2014. Program se zapojením státu byl schválen příslušným výborem Evropské unie. Existuje 19 krajů a 1 další jednotka, hlavní město Budapešť. Ty jsou seskupeny do sedmi regionů EU. Eradikace musela být dosažena na regionální úrovni. V každé z těchto regionálních jednotek musela být PRRS eradikována z celé populace prasat ve stanoveném období.

Materiály a metody

Aby bylo možné zjistit, kde se virus vyskytuje, bylo zapotřebí jasné definice, kdy byla farma považována za infikovanou. Vnitrostátní nařízení stanovilo, že prasata, která jsou infikována PRRS: Vykazují charakteristické klinické příznaky nebo postmortální léze a přítomnost PRRS je potvrzena virologickým vyšetřením;

Vykazují příznaky onemocnění a jsou chovány v chovných nebo výkrmových stádech prasat. Okresní úřad zjistil přítomnost nemoci. Byly séropozitivní, jak potvrdily dva různé typy sérologických testů ze stejného vzorku.

Tři typy farem

V první fázi plánu, ve fázi dozoru, byly identifikovány tři typy chovů prasat, z nichž každý obdržel svůj vlastní režim, pokud jde o to, jak by měla eradikace probíhat.

Dvorkové farmy

Úřad nařídil likvidaci stád se státní náhradou, ale bez nutnosti opětovného chovu.

Velké výkrmové farmy

V této rané fázi eradikačního plánu, po odeslání prasat na porážku, musely být prostory pečlivě vyčištěny a vydezinfikovány. Zastavena mohla být pouze zvířata bez PRRS.

Velká plemenná stáda prasat

Manažeři velkých stád chovných prasat měli naprostou svobodu rozhodnout, zda provedou eradikaci PRRS úplnou depopulací – repopulací; uzavření stáda, nebo test a brakaci. Kritériem bylo nalezení optimální metody vhodné pro konkrétní technologické procesy stáda prasat. To muselo vést k statusu bez PRRS s vysokou pravděpodobností v určitém časovém období definovaném příslušným orgánem.

Chovné populace by v zásadě mohly být imunizovány bez časového omezení. Laboratorní metody (ELISA, PCR) v jakékoli věkové skupině musely prokázat, že potomstvo je prosté PRRS. Očkování během procesu výkrmu (včetně laktace, selat, výkrmu) nebylo v těchto farmách povoleno. Proto nebylo dovoleno, aby testy prokázaly séropozitivitu u potomstva. Všechna zvířata musela být bez PRRS, dokonce i vakcinačního viru.

Fáze eradikace

Druhá fáze, fáze eradikace, začala v listopadu 2017. Rozhodnutí zakázalo vykrmovaná stáda, která nejsou bez PRRS, do Maďarska. Pro výkrm by mohla být použita pouze prasata bez PRRS. V praxi to znamenalo, že na výkrm by mohla být v Maďarsku použita pouze prasata z hospodářství bez PRRS.

Pokud jakýkoli diagnostický test po 48 hodinách po naskladnění nebo 60 dnech karantény dal pozitivní výsledek, musel výrobce provést druhý test. Pokud byl výsledek stále pozitivní, musel producent prodat prasata na porážku do 15 dnů nebo je umístit mimo Maďarsko. Od roku 2019 musel být status stáda původu bez PRRS potvrzen místním úředním veterinárním orgánem.

Výsledky

Během fáze dohledu, v letech 2012 až 2013, se chovala prasat na dvorcích v Maďarsku téměř v 60 % případů. Sledovací týmy našly PRRS-séropozitivní jedince u téměř 4 % v obou letech. Na základě eradikačního dekretu byla séropozitivní zvířata utracena. To znamenalo, že dne 31. prosince 2015 byl status malých maďarských stád prasat bez PRRS skutečností.

Žádné vzorky pocházející z chovných prasnic nebyly testovány na PCR pozitivní. Pozitivita PRRS metodou PCR byla pozorována u malých stád, když byla prováděna nepravidelná přeprava zvířat bez veterinárního osvědčení nebo když infikovaná prasata v chovu stála v malých jednotkách pro účely výkrmu.

Velké chovné farmy

Ze 470 velkých chovných farem v Maďarsku bylo 345 klasifikováno jako bez PRRS (73 %). 125 (27 %) bylo na začátku roku 2014 klasifikováno jako infikované PRRS. Celkový počet prasnic v těchto 470 farmách byl 186 404. Navíc 68 226 (37 %) prasnic bylo v infikovaných farmách.

Průměrný počet prasnic ve stádech byl 396; průměrný počet prasnic v neinfikovaných a infikovaných zemědělských podnicích byl 343 a 546. S výjimkou 20 farem byly všechny typu  po porodu do konce výkrmu. Během procesu eradikace se nakazilo 40 velkých chovných farem, které byly zpočátku prosté PRRS. Celkem tedy 165 velkých chovných farem muselo vytvořit své vlastní eradikační plány. Z nich 94 eradikovalo virus metodou depopulace-repopulace (s 69 111 prasnicemi). Šest farem dosáhlo statusu očkovaných (VF). Jiní, kteří byli během certifikace séronegativní, se obrátili na výkrm nebo zcela opustili podnikání s prasaty. Na základě analýzy podobnostní sítě byl tým schopen určit příčinu infekce výše uvedených 40 velkých chovů prasat. Asi 40 % z nich se nakazilo PRRS prostřednictvím dovážených prasat. V téměř 50 % případů byla příčinou přeprava vozidly. V únoru 2022 eradikační výbor prohlásil, že 99 % velkých chovných farem je bez PRRS.

Velké výkrmny

V roce 2015 chovalo 188 (61,2 %) z 307 velkých výkrmových farem registrovaných maďarskými veterinárními orgány zvířata pozitivní na PRRS. Z celkového počtu výkrmových míst na těchto farmách bylo 63,9 % PRRS pozitivních. Na vnitrostátní úrovni nebyl zjištěn žádný významný rozdíl v počtu infikovaných populací a populací prostých infekce na zemědělský podnik. V roce 2013 pocházelo 46 % prasat přicházejících do Maďarska na výkrm z Nizozemska,  39 % pocházelo z Německa a 12 % ze Slovenska. Zbytek přijel z Dánska, Rakouska, České republiky a Slovinska.

V roce 2016 představovalo Nizozemsko 46 %, Německo 33 %, Dánsko 10 % a Slovensko 6 % dovozu prasat na výkrm do Maďarska. Eradikace PRRS a nová pravidla týkající se dovozu velkých výkrmových podniků vyvolaly významné změny v zemích vyvážejících prasata do Maďarska. Počet prasat dovážených z Nizozemska se výrazně snížil a zároveň z Dánska, České republiky a Slovenska se zvýšila.

Současný stav eradikace PRRS u výkrmů

Na konci roku 2021 byla každá velká výkrmová jednotka prasat v Maďarsku bez PRRS. Výbor pro eradikaci se domnívá, že největší hrozbou pro maďarské chovy, které si zachovávají status prostý PRRS, jsou nedostatečné dovozní kontroly prasat. Výbor věří v účinnost pravidel zavedených od roku 2017, dokonce zpřísněných, kdy Maďarsko požádalo o oficiální osvědčení o původu stáda prasat, které potvrzuje jeho status prostý PRRS.

Náklady na eradikaci PRRS v Maďarsku

Kolik stála celá tato operace? V letech 2014 až 2022 bylo pro kompenzaci k dispozici přibližně 600 až 800 milionů maďarských forintů (1,7 až 2,2 milionu eur) ročně. Stát vypočítal celkovou investici na 7 miliard maďarského forintu (20 milionů eur). Vynaložily se  značné částky na depopulaci a repopulaci. Program potřeboval celkem 80 000 až 100 000 laboratorních testů, a to jak pro malá, tak pro velká stáda prasat.

Externí stav biologické bezpečnosti se zvýšil

Kromě eradikace PRRS se obecně během programu výrazně zvýšil vnější stav biologické bezpečnosti zemědělských podniků. Tento vývoj bude mít také pozitivní vliv na snížení používání antibiotik. Dosud nebyl proveden žádný výzkum tohoto efektu.

Pig Progress*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down