05.11.2002 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malí přežvýkavci v Praze

Na letošním ročníku výstavy Pragaagro v Praze-Letňanech měli návštěvníci možnost seznámit se i s bohatou ucelenou kolekcí ovcí a koz, připravenou pod patronací Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR. Činnost svazu je založena na principu práce jednotlivých chovatelských klubů, které spolupracují na vedení plemenných knih každého z plemen a podílí se i na ostatních aktivitách svazu. Svaz chovatelů vede plemenné knihy, zajišťuje plemenářské služby, organizuje testování užitkových vlastností zvířat a zpracovává výsledky kontroly dědičnosti a užitkovosti. Kromě těchto aktivit spolupracuje i s odbytovými organizacemi ve snaze zajistit maximální zpeněžení produktů z ovcí a koz.

Kombinovaná plemena ovcí
V rámci této skupiny mohli návštěvníci v kotcích nalézt zástupce šumavských ovcí, původní valašku, merinolandschaf, romney, merino, zwartbles a lincoln. Titul vítěze kombinovaných plemen putoval do společnosti Vrchovanka, s. r. o. v Ličně, která dovezla pět roček plemene merinolandschaft. Šampionem kombinovaných plemen se od minulého víkendu může pochlubit Zdenka Hampacherová z Lužice u Mostu, která chová plemeno zwartbles. Z kombinovaných plemen vzešel i celkový vítěz expozice ovcí a koz- vítěz Pragaagro plemene romney od chovatele Pavla Macha z Frýdlantu.

Masná a specializovaná plemena ovcí
V rámci masných plemen se představili jedinci charollais, suffolk, texel, oxford down a clun forest. Šampionem masných plemen a zároveň šampionem Pragaagro se stal suffolk Zdenky Šputové z Bašky, titulem vítěze se může pochlubit chov plemene oxford down Jana Uhlíře z Prachatic.
Specializovaná plemena ovcí zahrnují plodná, mléčná a ostatní. Ocenění za vítěznou ovci si do Horní Kamenice odvezl chovatel romanovky Jaroslav Linhart, šampionem specializovaných plemen se stal zástupce olkuské ovce z AZ Holdingu v Rovečném.
Cenu od šéfredaktorky časopisu Náš chov převzal Rudolf Vichera z Mimoně, jehož bahnice se zároveň stala i celkovou vítězkou kombinovaných plemen.

Vystavené kozy
I u této kategorie měli návštěvníci co obdivovat. Z plemen bílá a hnědá krátkosrstá, búrská, mohérová a kašmírová nakonec komise zvolila nejlepšího kozla – bílého „Pepu“ chovatele Františka Čerkla z Boršova nad Vltavou. Vítězná koza, tentokráte v hnědé barvě, přijela z Horní Světlé z chovu Jaroslava Horyny.

A jak hodnotí průběh výstavy Ing. Vít Mareš, ředitel SCHOK? Podle něj byla účast v Letňanech bohužel nižší než loni, což bylo dáno horšími letošními podmínkami pro chovatele a samozřejmě i záplavami v Čechách. Přesto bylo 144 zvířat výborně připravených. Pro další ročníky uvažují představitelé svazu o spíše dvouletých cyklech celostátních výstav s tím, že ve zbývajícím ročníku by se prezentovala pouze ukázka plemen. „V každém případě je ale dobré využít kapacity pražského výstaviště, kterou bychom jinde v Čechách jen těžko hledali“, dodává ředitel svazu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down