Na plodnost kance působí během jeho života řada vlivů. Například prostředí, ve kterém je kanec ustájen, způsob jakým je ošetřován a krmen, ale i roční období, intenzita využívání, genetické založení věk a další. Využití kanců na inseminačních stanicích je mnohem vyšší než u kanců v přirozené plemenitbě, proto je jejich výběru a ošetřování nutné věnovat velkou pozornost.
Při výběru plemenných kanců se posuzuje jejich původ, zdraví, reprodukční a produkční znaky. U kanců, kteří jsou vybíráni k plemenitbě, se sleduje temperament, libido a vývin varlat. V přirozené plemenitbě se jeden kanec využívá na 25 až 30 prasnic, v inseminaci je to 100 až 120 prasnic. Na inseminačních stanicích je cílem vyprodukovat co nejvíce kvalitních inseminačních dávek. Kanečci začínají produkovat spermie již ve dvou měsících věku, jsou však nezralé. K výrazné změně dochází asi v pěti měsících věku, plnohodnotné spermie se však získávají až po dosažení pohlavní dospělosti kolem osmého měsíce věku. Ve věku dvou až tří roků jsou kanci na maximální produkci spermií. K plemenitbě ať přirozené, nebo k inseminaci se nedoporučuje využívat kance mladší osmi měsíců, protože sekrece feromonů začíná až od deseti měsíců věku. Tvoří se ve varlatech a ovlivňují chování a fyziologické pochody probíhající během říje u prasniček a prasnic. Z tohoto hlediska lze za plnohodnotného kance považovat plemeníka, který tyto feromony již tvoří.
Správné ošetřování, výživa a ustájení plemenných kanců působí na plodnost celého stáda prasnic. Každý kanec využívaný pro produkci inseminačních dávek po sobě zanechá mnohem více potomků než kanec v přirozené plemenitbě. Z toho důvodu je pro inseminaci potřeba vybírat vhodné plemeníky s výbornými reprodukčními i produkčními vlastnostmi.
Více se dočtete v článku Ing. Evy Václavkové, Ph.D., a Ing. Jaroslavy Bělkové, Ph.D., z VÚŽV, v. v. i., Praha (oddělení chovu prasat Kostelec nad Orlicí), který najdete v červnovém čísle časopisu Náš chov.*