„Jak řídit mléčnou farmu při nízkých výkupních cenách mléka? Profesor Van Saun podotkl, že celosvětová mléčná cenová krize postihuje více Evropu než USA. Snažil se poradit, jak se má chovatel zachovat, aby minimalizoval ztráty.
Je třeba si uvědomit, že přestože krmíme celé stádo, pouze z dojicích krav máme příjem. Rostlinná výroba je největší položkou na vstupu. Obvykle se snažíme minimalizovat vstupy tím, že nejlevnější krmivo podáváme neprodukčním zvířatům. Ale to může mít následky,“ upozornil přednášející.
„V období obtížných ekonomických dob je prozíravé hodnotit efektivitu vašeho podnikání. Z mnoha měřítek která jsou sledována je v dobrých a špatných časech nejpoužitelnější cena za jednotku hmotnosti. Bez ohledu na to, jestli špatné nebo dobré časy, cena, za kterou produkujete jednotku mléka je nejlepší měřítko efektivity. Může to být v rozporu s tím, co jsem říkal, ale nezáleží na tom kolik kilogramů mléka vaše krávy dojí nebo jaké vaše procento brakace za předpokladu, že váš ekonomický model má za následek nízkou cenu za jednotku hmotnosti produkce. Nyní je dobrá doba na vyhodnocení, jaké jsou klíčové komponenty pro produkci levného mléka.
Jak jsme na tom s cenami mléka? V roce 2009 cena v ČR klesla pod 6 Kč za litr, krizovou cenou prošla také Amerika. V USA nyní necítíme takový tlak na cenu jako je vyvíjen na vás v Evropě. Co s tím dělat?“
Více v Našem chovu 6/2016