30.10.2019 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Management lesů ve Finsku

Lesy tvoří 75 % rozlohy země a Finové sami sebe považují na nejlepší manažery lesů na světě. Asi 99 % finských zemědělských farem má větší či menší podíl lesní půdy.

Finské „zelené zlato“

Asi 99 % finských farmářů se zabývá lesnictvím.  Jan de la Chapelle svěřil péči o les, podobně jako většina z farmářů, společnosti Metsä Group, která profesionálně zajišťuje veškerý servis. Od péče o stromy, přes těžbu, prodej dřeva až po pronájem a finanční služby.

V souvislosti se změnami klimatu hrozí větší riziko výskytu škůdců lesních dřevin, to Finové dobře vědí a kladou velkou pozornost na předcházení podobným škodám.

Podle lesního zákona přijatého v roce 1886 musí být každá vykácená část lesa neprodleně znovu obnovena lokálními druhy dřevin. Finové vysazují smíšené kultury listnatých a jehličnatých dřevin, dokonce i u nás v lese nechtěná bříza se zde v některých případech vysazuje. Z jehličnanů převažuje smrk a borovice. „Lesní porosty těžíme a obnovujeme ve stáří přibližně 80 let, kdy je růst stromů na vrcholu. Někdy jsme kritizování za velké holotěžby a odběr velkého množství dřeva. Ve skutečnosti ale naroste ve Finsku více zelené a dřevní hmoty, než je vytěženo,“ dodal Jan de la Chapelle.

Více najdete v Našem chovu.

Foto Cornelia Smet (EU)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down