Nizozemský specialista na chov prasat Fred de Cocq se již po čtvrté stal klíčovou postavou semináře pro chovatele prasat, který 11. března ve Stříteži u Jihlavy uspořádala společnost De Heus. Mezinárodně uznávaný odborník tentokrát hovořil o managementu odstavených selat. V další fázi svého vystoupení se pak soustředil na multifaktoriální problém v podobě okusování uší a ocásků u selat, s nímž se ve svých chovech potýkají i domácí chovatelé.
Domácí chovatelé prasat nizozemského reprezentanta pořadatelské společnosti dobře znají. Někteří se s ním setkávají ve svých chovech, ostatní pak na pravidelných jarních akcích pořádaných v hotelu Tři Věžičky, kde se věnuje aktuálním tématům tohoto agrárního sektoru. Například při svém premiérovém vystoupení před čtyřmi roky Fred de Cocq hovořil o krizovém vývoji na světovém trhu s vepřovým masem a jmenoval příčiny navyšujícího se objemu dovozů této komodity do České republiky. O rok později se zaměřil na kastraci kanečků a rozebral možnosti, které přispívají ke zmírnění tepelného stresu u všech kategorií prasat. Loni se ve své prezentaci zabýval managementem inseminace prasnic a prasniček a na praktických příkladech uvedl možnosti zefektivnění produkce. A jak již bylo zmíněno, tématem letošního úterního dopoledne byla doporučení, která napomohou k vyšší hmotnosti selat při odstavu, díky níž lépe překonají poodsatvový stres.
Vedle Freda de Cocqa ještě vystoupil produktový manažer nizozemské společnosti De Heus Rob van Schie, který zdůraznil význam výživy a nadstandardní ošetřovatelské péče u selat z vícečetných vrhů.
Více se dočtete v květnovém číslu časopisu Náš chov.*