V chovu prasat došlo v posledních letech ke značnému pokroku v počtu narozených a dochovaných selat na prasnici. Schopnost prasnice poskytnout dostatek živin plodům během březosti, produkovat dostatek mléka pro početné vrhy a po odstavu zabřeznout v co nejkratší době je významným ukazatelem úspěšné reprodukce. Zvýšení reprodukční užitkovosti s sebou proto přináší vyšší nároky na výživu prasnic. Restrikce krmení je nutná, jen tak se zabrání nadměrné depozici tuku během březosti a podpoří příjem krmiva během laktace. Cílem výživy prasnic v době březosti je zabezpečit záchovnou potřebu prasnice a přírůstek hmotnosti prasnice, potřebu termoregulace, růst plodů, tvorbu plodové vody, placenty, rozvoj dělohy a mléčné žlázy.
Podceňování přesného krmení během březosti vede ke snížení příjmu krmiva v době kojení, předčasnému vyřazování prasnic a vysoké embryonální mortalitě. Mezi nejdůležitější faktory patří udržení vhodné kondice prasnic. V první polovině březosti se obnovují a vytvářejí rezervy živin v těle prasnice. Tyto rezervy slouží k zabezpečení optimálního růstu plodů v poslední třetině březosti a ovlivňují průběh laktace. Velmi závažnou chybou je krmení březích prasnic ad libitum, zejména v posledních pěti až deseti dnech březosti nesmí být překrmovány. Důsledkem této chyby jsou těžké porody a záněty dělohy a mléčné žlázy.
Nevhodná výživa prasnic negativně ovlivňuje jejich užitkovost, dochází ke zkrácení délky produktivního věku (dlouhověkosti), snížení odolnosti vůči chorobám, snížení počtu narozených a odstavených selat ve vrhu, snížení porodní a odstavové hmotnosti selat a nevyrovnanosti vrhu. Výživa a krmení prasnic je významným, avšak ne jediným faktorem ovlivňujícím jejich reprodukční užitkovost. Pro dosažení co nejlepší míry reprodukce v chovu je potřeba vzít v úvahu další vlivy-podmínky prostředí, zacházení se zvířaty, management chovu a zdravotní stav zvířat. Pro splnění nutričních požadavků prasnic je důležité se řídit individuálními potřebami zvířat v závislosti na jejich genotypu, současné užitkovosti a tělesné kondici.*
Více se dočtete v článku Ing. Evy Václavkové, Ph.D., který vyjde v lednovém čísle časopisu Náš chov