20.08.2019 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Management zahraničních farem

Na začátku června navštívili čeští chovatelé zahraniční chovy skotu v Německu a Belgii na pozvání od společnosti VVS Verměřovice s. r. o. K vidění byly jak rodinné (bio)farmy do 100 dojnic, tak intenzivní velkochovy s 2500 kusy skotu s precizně zvládnutým zootechnickým managementem.

Prvním z navštívených chovů byla farma Kuhpon Kaarz v Meklenbursku v Předním Pomořansku. Vsadili tady na ekologický odchov a skot plemene jersey. V současnosti chovají kolem 500 krav. Základní stádo pochází z Dánska, v současné době využívají sexovaný genetický materiál z Dánska a z Ameriky. Ekologický chov v Německu má přísná pravidla, mimo jiné se krmí „non-GMO“ krmiva.

Na ekologické farmě se dojí dvakrát denně v kruhové dojírně Fullwood se 32 stáními. Dojírna je vybavena zařízením AfiLab pro měření složek mléka. Pro rychlejší obsluhu dojírny jsou jednotlivá dojicí stání vybavena sprejovacím mechanismem pre-dipu a post-dipu zabudovaným do podlahy rotoru dojírny (viditelný na fotografii z kruhové dojírny). Po nástupu dojnice na stání je vemeno ošetřeno automatickým pre-dipem, ošetřovatel následně očistí struky utěrkou a nasadí strukové násadce. Za hodinu dojírnou projde přibližně 135 krav, podojení všech 500 krav trvá přibližně 4 hodiny. Po dojení kráva odchází buď do stáje, nebo na pastvinu. Prvotelky dojí v průměru 21 litrů, celková roční užitkovost na krávu je 8500 l při průměrném obsahu složek v mléce 6 % tuku, 3,1 % bílkovin a při PSB 150 – 200 000/ml.

Krmnou základnu pro jalovice a dojnice tvoří pastva a klasická objemná krmiva doplněná obilným a řepným šrotem a minerálními doplňkovými krmivy. Všem telatům je ihned po narození aplikováno sondou 2,5 – 3 litry mleziva. Od narození jsou telata ustájena po dvou, následně putují do venkovních skupinových přístřešků po čtyřech kusech.

Jana Konečná

Kompletní článek najdete v NCH 8/2019

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down