Nejen v chovech skotu je základem úspěchu využití kvalitních krmiv a steliv. Mezi základní objemná krmiva patří kukuřičná siláž, travní či jetelová senáž a nechybí seno a sláma. Sláma zároveň plní roli základního druhu steliva. Slámě je nutné věnovat maximální pozornost z hlediska sklizně a následné manipulaci, obdobně jako v případě ostatních krmiv.
Manipulace s objemnými krmivy skladovanými v silážních žlabech a vacích je otázkou vhodných adaptérů určených pro manipulační techniku, případně dalšími energetickými prostředky.
V takových případech hovoříme především o vykusovačích, které se liší objemem a jsou určeny pro spojení s manipulační technikou různých výkonových tříd. Zejména na vybraných trzích jsou populární adaptéry pro vyřezávání silážních bloků. Stejně důležitá je manipulace s lisovanými krmivy, tj. senem, senáží a slámou. Pro daný účel máme k dispozici řadu speciálních adaptérů. Mimo nich můžeme nejen s manipulační technikou agregovat různé příslušenství určené pro rozdružování různých typů balíků a následné zakládání materiálu či zajištění zastýlání v případě slámy.
Sláma – manipulace a uskladnění
Samotnou manipulaci a uskladnění slámy ovlivňuje především samotná sklizeň a doprava do místa uskladnění. V případě sklizně volné slámy můžeme zajistiti skladování ve formě polních stohů nebo ve skladovacích halách. Zejména v případě menších hospodářství využíváme půdních prostor. Při pohledu na sklizeň volné slámy můžeme konstatovat, že je v našich podmínkách otázkou využití sběracích vozů, přičemž máme z praktického hlediska následující možnosti. První z nich představuje využití klasických sběracích a řezacích vozů, které jsou primárně konstruovány pro sběr a řezání zavadlé hmoty trav a jetelovin. Důležitým faktorem je efektivní zakrytí stropní části, přičemž převažují konstrukce s lanovým systémem. Na přání nabízí někteří výrobci těchto sběracích vozů možnost dodání různých typů ocelových stropních profilů, které mají za úkol efektivní formování postupující masy suchého materiálu, a to za účelem maximálního využití ložného prostoru. Půjde zpravidla o dvou – a třínápravové zástupce, avšak pro malá hospodářství existuje relativně široká nabídka jednonápravových zástupců. Druhou možnost zastupují sběrací vozy konstruované pro sklizeň sena a slámy.
V těchto případech můžeme z obecného hlediska konstatovat, že vynikají vysokou kapacitou ložného prostorou, ale poměrně nízkou celkovou, a tedy také užitečnou hmotností. Dané modely se zpravidla nabízí jako dvounápravové, přičemž k jejich charakteristice patří především stropní ocelové profily a obvykle také řezací ústrojí, které při porovnání se standardními senážními vozy nabízí výrazně nižší počet nožů. Můžeme se setkat také s modely, které pracují s plnohodnotným řezacím ústrojím. V některých případech poslouží základní konstrukce sběracího vozu pro vytvoření návěsu určeného k přepravě slámy z polních stohů do místa zastýlání a tato dopravní technika je opatřena hydraulickou rukou s drapákovým adaptérem. Volná sláma může být rovněž sklízena sklízecími řezačkami a patřičného počtu odvozních prostředků s velkoobjemovou nástavbou. Mezi takovou dopravní techniku řadíme také tzv. víceúčelové sběrací a senážní vozy, které vynikají otevřenou stropní částí a díky této skutečnosti nejsou vhodné pro sběr suché hmoty z řádků. Někteří výrobci v rámci nabídky příslušenství pro danou techniku pamatují také na využití při sklizni sena a slámy. Pro takové modely dodávají stropní lana pro zakrytí ložného prostoru.
Ing. Filip Javorek,
Kontakt: ing.filip.javorek@atlas.cz
Více najdete v Krmivářství 5/2022.