20.10.2002 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Maskul, zablácený hrdina Velké

Velká pardubická, nejtěžší překážkový dostih kontinentální Evropy, má za sebou už 112 ročníků. Ten poslední se odehrál v neděli 13. října na dráze, jejíž stav silně zdramatizovalo počasí. Startovní listina počítala původně s 19 soupeři, ale nakonec odstartovalo 17 koní. Do cíle dorazilo deset dvojic a nejlepší z nich měla složení Maskul – Peter Gehm.

Atmosféra před startem dvakrát zhoustla: Loňský vítěz Chalco (stáj Viktor Komárek) v této sezóně nesplnil kvalifikační podmínky pro účast ve Velké, a přesto mu Rada Jockey Clubu ČR start povolila. I v druhé aféře figuroval Chalco, respektive zaplnění místa v jeho sedle. Německý žokej Gehm se na poslední chvíli rozhodl, že Komárkovu nabídku odmítne a svého čtyřnohého partnera (se kterým triumfoval ve 111. ročníku Velké) opustí. Vybral si Maskula – a udělal dobře. Chalco s náhradním jezdcem (amatér V. Luka) se nakonec stal dokonale smutným hrdinou, když musel hned v úvodní fázi dostihu odstoupit pro vážné zranění zadní nohy.
Čistě národní hra
Velká pardubická České pojišťovny se změnila v čistě národní záležitost: Oba reprezentanti kolébky turfu byli totiž škrtnuti ještě před mávnutím červeného praporku startéra. Paddy´s Return zchroml během přípravy na pardubickém závodišti a jeho krajana jménem Celibate odvolal z dostihu necelou hodinu před okamžikem „O“ trenér Charlie Mann, údajně pro nezvykle těžkou půdu, která jeho koni vůbec nesedí.
První vážný test připravenosti nejlepších sedmiletých a starších steeplerů zařídil jako vždy Taxis. Zkouškou na překážce číslo 4 neprošli Blín, Ilion a Czanka. Gehm na Maskulovi naopak krizovou situaci po doskoku šťastně vyřešil.
Na Popkovickém skoku už vedl Váňův bělouš Kedon, v dalším pokračování ho u dirigentského pultu vystřídal Charm, ale dobrou pozici za ním už měli Decent Fellow s Maskulem. Mezitím se pole postupně zmenšovalo. V posledním oblouku před cílovou rovinou zmizel z čela dostihu Charm a bylo evidentní, že 112. ročník vyhraje buď Maskul, nebo Decent Fellow. Gehmův hnědák vzápětí ukázal, kdo má víc sil a před věží rozhodčích proběhl jako první s náskokem sedmi délek.
Valach z Valašska
Hrdina letošní Velké pardubické Maskul (po Lear Fan, z Hooriah po Northern Dancer) se narodil před osmi lety ve Spojených státech a jeho rodokmen je přímo nabit giganty světového turfu. Valach připravovaný na Valašsku synem slavného otce, Radkem Holčákem, absolvoval v sezónách 2000 až 2002 celkem 17 dostihů (pět vítězství, sedm umístění) a vydělal 2 470 000 Kč. Původní hvězda týmu Ray Racing nyní zařídila slávu a peníze novému majiteli, Stáji Nýznerov.
Ani druhý Decent Fellow (žokej D. Andrés, stáj Polar – Sportovní služby) není reprezentantem českého, ale německého chovu. Třetí Kedon (žokej J. Váňa, Javor) se naopak v České republice narodil, stejně jako čtvrtý Centax (amatér T. Hurt, Inpost Uherské Hradiště) a pátá Modřenka (J. Myška, EŽ Praha). Za pěticí jmenovaných a dotovaných dosáhli cíle ještě Charm, Varcas, Barbaresco, Sord a Lentini. Trojnásobný vítěz Velké, Peruán, byl zadržen těsně před cílem a s největší pravděpodobností tak skončil se svou závodní kariérou.
Maskul urazil trať za 10:22,07 minuty a rozhodčí označili způsob jeho vítězství za „zadržený“. A tím je řečeno vše.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down