04.09.2016 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Masný simentál na farmě plné her

K návštěvě rodinné farmy Moulisových do Milínova na Plzeňsku mne vedl původně plemenný chov masného simentála. Ale jak jsem postupně pochopil, majitelé mohou být vzorem pro ty, kteří chtějí provozovat ekologickou farmu, prodej produktů ze dvora, zážitkovou agroturistiku a propagovat zemědělství nejen dospělým, ale především nejmladší generaci.

Pavel Moulis se jako nejmladší syn ujal hospodaření po náhlé smrti otce Jaroslava v roce 2001. V té době náleželo k famě 30 hektarů. „Pracoval jsem a stále částečně pracuji jako odborný asistent na České zemědělské univerzitě v Praze. V roce 2002 jsem se oženil, a naším cílem bylo vybudovat hobby farmu. Rozhodli jsme se pokračovat v záměru otce zrušit chov dojených krav a oputit také časově náročné hospodaření na orné půdě. Půdu jsme převedli na trvalé travní porosty. Začali jsme se věnovat chovu krav bez tržní produkce mléka s využitím převodného křížení na plemeno masný simentál,“ ozřejmil Pavel Moulis důležitá rozhodnutí v začátku hospodaření.

V roce 2004 dostává Moulisovic farma certifikát ekologického zemědělství. „Ekologické zemědělství je především o životním stylu, o zodpovědným chováním k přírodě, ale také o uvážlivém přístupu ke stravování. Díky ekologickému zemědělství jsme se naučili poznávat pravou chuť potravin a začali přemýšlet o tom, co jíme. To nabízíme i návštěvníkům. Snaží me se prodávat naši produkci farmy přímo zákazníkům a zprostředkovat jim vlastní zkušenost. „Navíc kontakt s lidmi představuje nejen ekonomicky výhodnější způsob odbytu, vytváří sociální síť lidí naladěných na stejnou notu a přináší vnitřní uspokojení z dobře konané práce. To se dostavuje s každou pochvalou a uznáním od lidí, kteří nás posilují v přesvědčení, že to, co děláme, má skutečný smysl.“

Celou reportáž najdete v Našem chovu 9/2016

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down