17.10.2003 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Masný skot v Orlově u Přimdy

Rozvoji chovu skotu masných plemen na Tachovsku jistě patří dík, že krajina není zarostlá, že turisté mohou procházet či projíždět po stezkách kolem upravených pastvin. Jedněmi z farmářů, kteří se rozhodli rodinný statek vytáhnout z ruin a začít i s agroturistikou, jsou manželé Seidlovi. Na farmě v Orlově u Přimdy obhospodařují 85 hektarů trvalých travních porostů, z toho je 70 ha vlastních, a chovají masné stádo krav charolais a ovcí téhož plemene. Vše stíhají bez zaměstnanců.

Začít hospodařit se Eva a Alois Seidlovi rozhodli v roce 1996. Ona doktorka pedagogiky, on inženýr elektro, oba dnes již v důchodu, přišli před osmi lety na zpustlý orlovský statek, který získali zpět v restituci.

Za vzpomínkou až ke znárodnění
Statek v Orlově kdysi zakoupil dědeček Aloise Seidla, který měl továrnu na výrobu beden v Satalicích. Za vydělané peníze si splnil přání, získal zdevastovaný statek a opravil jej. Ještě po válce investoval do jeho elektrifikace a nového vodovodu. V té době zde pěstoval osivo obilí, sadbu brambor a len a choval 60 až 80 krav na mléko. „V sezóně pracovalo na statku až 23 lidí,“ vzpomíná na dětství Alois Seidl. Rozvoj však skončil rokem 1949, znárodněním.
Po restituci počátkem devadesátých let pronajali Seidlovi statek bývalému řediteli tachovského statku, ten však hospodařil tak, že jim dosud dluží. To byl také impuls k tomu, proč se Seidlovi rozhodli hospodařit na svém sami. „Dali jsme výpovědi z práce a celý rok se starali, jak si tady zařídit nejprve vůbec bydlení. Postupně jsme to zde začali dávat dohromady. Dnes už křovinořezem upravujeme i příkopy,“ vzpomínají. Rozhodli se pro chov masného skotu charolais, proto prodali chalupu v Krkonoších. Za utržené peníze koupili embrya z Agrokompletu Český Dub po francouzských prověřených býcích a na Vysočině patnáct užitkových kříženek českého strakatého plemene jako příjemkyň. Po přenosu se narodilo celkem 14 telat, z nichž bylo sedm býčků a osm jaloviček. Čtyři býčci šli na odchovnu, dva z nich byli vybráni do plemenitby a za jejich prodej v aukci tržili Seidlovi první peníze. Vydražili je po 90 000 Kč. „Tehdy šlo o nejvyšší ceny na aukci, takový byl o ně zájem,“ vzpomínají oba. V Orlové toho roku dosáhli v rámci republiky nejlepších výsledků v kontrole užitkovosti. „Krávy-matky měly hodně mléka a k tomu se přidala výborná genetika,“ doplňuje farmář.
Současnost roku 2003
Nyní chovají Seidlovi na farmě celkem 34 krav, včetně původních dvanácti kříženek z Vysočiny. Stádo doprovází jediný sedmiletý býk. V zimovišti inseminují a býk připouští na pastvě již jen nezabřezlé plemenice. Veškeré získané peníze rodina investuje do nákupu techniky na sklizeň píce. Z letošních telat dodají do odchovny v Cunkově šest býčků a sedm jaloviček si nechají pro obnovu stáda. Letos se v Orlové narodila charolaiským plemenicím dvoje dvojčata, „v roce 2000 jsme však měli dokonce šest dvojčat,“ upozorňuje Alois Seidl. Krmení je jednoduché, jádro dostávají matky pouze týden po porodu, jinak stačí seno a sláma či pastva.
Mají i ovce charollais
Kromě chovu skotu se pase na vedlejší pastvině 30 bahnic a 28 jehniček ovcí plemene charollais. Letos poprvé uspořádali na farmě nákupní trh, když odchovali pět plemenných beránků. Jednoho zařadil hodnotitel dokonce do třídy ER. Odchované jehničky se daří prodávat jako chovné a beránci putují na porážku. Je o ně zájem a cena se pohybuje i kolem 50 Kč za kilogram.

Seidlovi postupně investují do nemovitostí a chystají se provozovat agroturistiku. V zimě na farmě funguje jednoduchý lyžařský vlek, milovníci běžek si zde najdou svou stopu. Manželé Seidlovi jsou velmi přátelští lidé, jediné co netolerují je hrubé zacházení se zvířaty. Ta jejich mají všechna jména, nejoblíbenější kráva se jmenuje stejně jako farmářka – Evička.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down