27.04.2022 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Méně koz v kontrole užitkovosti

Z údajů Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., vyplývá, že počet koz zapojených do kontroly užitkovosti se po několikaleté stagnaci snížil. Jestliže v roce 2017 uvedené chovatelské sdružení evidovalo 6104 koz, v loňském roce to bylo jen 4144 zvířat. V porovnání s předchozím kontrolním rokem tak stavy koz klesly přibližně o tisíc kusů.

 

Podle údajů Svazu chovatelů ovcí a koz, z.s., bylo v kontrole užitkovosti za rok 2021 něco přes čtyři tisíce zvířat, respektive 4144 kusů, reprezentujících deset plemen koz. Z toho největší zastoupení mají naše národní plemena, respektive koza bílá krátkosrstá (2089 kusů) a koza hnědá krátkosrstá (825 zvířat). Zbývající podíl připadá na kozy anglonubijské (430 ks), sánské (42 ks), alpinské (25 ks), walliserské (3 ks), burské (184 ks), kašmírové (10 ks), mohérové (10 ks) a zakrslé holandské (70 ks). K tomuto výčtu zbývá ještě doplnit skupinu kříženců s různým podílem krve dojených plemen, která je v kontrole užitkovosti zastoupena celkem 456 zvířaty.

„V kontrole užitkovosti koz narostly od roku 2001 stavy zvířat zapojených do kontroly 2,3krát. Po stagnaci v posledních pěti letech však v loňském roce došlo k výraznějšímu poklesu z 5152 na 4 144 koz. Podíl kontroly prováděné metodou AC je 65,2 %. Zvyšuje se počet koz se sledovanou laktací. Přestože došlo vlivem vyššího podílu větších stád zapojených do kontroly užitkovosti koz a změnou přepočtu normované laktace (z 280 na 240 dnů) ke snížení produkce mléka za laktaci a tím i produkce jednotlivých mléčných složek, je patrný významný nárůst v obsahu bílkovin, který je od roku 2001 hlavním selekčním kritériem u dojených plemen koz. Pokles sledovaných ukazatelů mléčné užitkovosti v roce 2021 je důsledkem již zmiňovaných změn ve šlechtitelském programu v chovu koz. V chovech koz zapojených do kontroly užitkovosti se významně zvýšilo oplodnění i odchov kůzlat, jen mírný nárůst plodnosti lze přičíst na vrub vyššího podílu větších chovů. Patrný je i nárůst podílu rohatých jedinců u našich plemen koz, který je důsledkem zapojování rohatých kozlů do plemenitby. Šlechtění dojených plemen koz se zaměřilo na zvyšování produkce mléčné bílkoviny při tolerování snížení tučnosti mléka tak, jak to vyžadují chovatelé ekonomicky závislí na produkci mléčných výrobků,“ doplnil předseda Svazu chovatelů ovcí a koz, z.s., Ing. Vít Mareš.

Za účelem finální produkce mléka se u nás chovají zejména plemena koza bílá a hnědá krátkosrstá a anglonubijská koza, přičemž z plemen s mléčnou užitkovostí jsou v našich chovech ještě zastoupeny alpínské a sánské kozy.*

Na maso vyšlechtěné burské kozy se u nás chovají poskrovnu
Hnědé krátkosrsté kozy
Kozy bílé krátkosrsté mají v našich chovech dominantní zastoupení
Walliserské kozy oslovují chovatele zejména svým exteriérem
Na vypásání, ale i pro radost si chovatelé pořizují zakrslé kozy holandského typu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down