V období tří týdnů před porodem a stejnou dobu i po porodu je u krav potlačena imunita z důvodu negativní energetická balance, nevyváženosti metabolizmu minerálů, zejména vápníku, fosforu, hořčíku a stopových prvků, a nedostatku vitamínů.
U krav s imunosupresí (neboli sníženou funkčností imunitního systému) v období okolo porodu je vysoké riziko onemocnění mastitidou, ale i chronickou paratuberkulózou a salmonelózou, a dále také výskytu ketóz, zadržených lůžek, metritíd a endometritid.
Disbalance minerálních látek a vitamínů se klinicky projevuje poporodní parézou. U postižených zvířat je patrný snížený příjem krmiva, což se negativně odrazí v energetické balanci a ve snížení imunity. Dalším příznakem jsou nedostatečné svalové kontrakce, které ovlivňují jednak fyziologické uzavření strukového svěrače, jednak vypuzení děložního obsahu (drobných zbytků placenty společně s cévními tromby – tzv. lochie) po otelení.
„Po otelení je otevřený krček pro bakterie z okolního prostředí cestou do sterilního prostředí dělohy. Čtvrtý den po porodu je lze nalézt v děloze téměř každé krávy. Patogenní druhy bakterií způsobují zánět uvnitř děložní stěny, neboli metritidu, která se klinicky projevuje páchnoucím hnědavým hnisavým výtokem obvykle v prvních dvou týdnech po otelení. Přitom polovina postižených krav ani nemusí mít horečku. Hlavními patogeny, které se podílejí na vyvolání metritidy jsou Truparella pyogenes, Escherichia coli, Fusobacterium necrophorum a Prevotella melaninogenicus. Zánět buněk výstelky dělohy se diagnostikuje jako endometritida, která se zjišťuje zejména u krav se sníženou imunitou obvykle po čtyřech týdnech po otelení. U krav s fungující imunitou se uvolňuje velké množství neutrofilů jako odpověď na první pronikající bakterie. Imunitní systém přemůže tyto vetřelce dříve, než se stačí v děloze usadit a stabilizovat. Krávy se sníženou imunitou mají nedostatečnou schopnost zabíjet bakterie. S exponenciálním nárůstem počtu je obtížnější bakterie zničit, protože vytvářejí biofilm a pronikají do endometria. Při vyčerpání zásob imunitních buněk je kráva vnímavá k nové infekci, ke každému novému vetřelci, který se dostane do dělohy před tím, než se krček uzavře,“ vysvětlil profesor Jesse P. Goff, Ph.D., na semináři pro chovatele skotu v Kácově.*
Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov.