02.05.2023 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mezi normandkami dominovala Margarita

Normanské plemeno, ačkoli u nás poměrně málo rozšířené, si získává stále větší oblibu jak mezi chovateli, tak u laické veřejnosti. Letošní Národní výstavy hospodářských zvířat se zúčastnilo 25 zvířat z pěti chovů. Kromě bezkonkurenční krávy z chovu Petra Zaorala jménem Margarita zaujaly návštěvníky také produkty z normandských chovů.

V soutěžní přehlídce normandského skotu, která se konala v úterý 25. dubna, se funkce rozhodčí ujala Francouzka Sixtine Person z mezinárodní plemenářské společnosti Synetics. Kolekce 25 normandských zvířat do Brna přivezli chovatelé Petr Zaoral, Roman Klouza, Agrofyto Horní Lideč, Střední zemědělská škola v Poděbradech a manželé Hanzelkovi.

Nejprve se představily mladší jalovice, kde bodoval Školní statek Poděbrady. Rozhodčí Sixtine Person vyhodnotila na třetí místo jalovičku Poděbrady Orea, stříbro obsadila Poděbrady Coco a 1.místo jalovice č. 435 520 981 Topinka z Čabové.

Ve starších jalovicích naprosto dominoval chov Romana Kouzy z Radimi. Tři první příčky byly z jeho chovu – konkrétně jalovice Soňa z Radimi, Sylva z Radimi a Sedmikráska z Radimi.

V prvotelkách třetí místo i druhé opět putovalo chovateli z Radimi Romanu Klouzovi (Regina z Radimi, Radka z Radimi). Avšak prvenství obsadila kráva č. 395 486 981 Ricotta z Čabové chovatele Petra Zaorala.

V kategorie starších dojnic neměl konkurenci statek rodiny Zaoralů. 3. místo kráva č.355 596 981 Olinka z Čabové, 2. místo č. 355 604 981 Odeta z Čabové a první č. 319 454 981 Margarita z Čabové (Caramba/Orkney), která zaujala na první pohled a převyšovala všechny ostatní. Margarita se narodila se v roce 2016 a pochází z dvojčat. Aktuálně je na páté laktaci. „Tato kráva na naprosto komplexní, má vše, co očekáváme od normandského plemene, vyniká hloubkou hrudníku, tělesným rámcem i kvalitou končetin,“ zhodnotila Sixtine Person. To však nebylo všechno.   

Na Národní výstavu hospodářských zvířat se vrátila také návštěvnická anketa Miss Sympatie vydavatelství Profi Press. Návštěvníci stejně jako před dvěma lety volili normandskou plemenici, a právě Margarita z Čabové je zaujala nejvíc. Její majitel Petr Zaoral obdržel jako hlavní cenu kancelářskou tiskárnu od letošního partnera soutěže společnosti OKI.

V kategorii nejlepší vemeno vyhrála kráva č. 395 486 981 Ricotta z Čabové, chovatel Petr Zaoral. Šampiónkou výstavy nemohla být jiná plemenice než Margarita z Čabové opět ze statku Zaoral.  

Normandky přilákaly i známé tváře z televizních obrazovek, jako například moderátorku Lucii Borhyovou. U stánku normandského svazu pak bylo možno zakoupit a ochutnat skvělé a kvalitní potraviny – sýry, a2 mléko včetně již tradičního hitu v podobě mléčné zmrzliny i normandské maso v biokvalitě.

Foto Markéta Mertová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down