13.05.2009 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mezistěny a rámky z plastu

České včelařství vstoupilo do 21. století. Včelaři Zdeňku Žákovi z Jablonce nad Nisou se podařilo vyvinout technologii výroby rámku společně s mezistěnou z plastické hmoty. S touto novinkou je spojeno několik otázek. Jaké výhody nový rámek včelařům přináší a do jakých úlů ho lze použít? Je plast vhodný materiál pro včely, když se jim již více než sto padesát let úspěšně kladou do úlu mezistěny ze včelího vosku? Jak ovlivní plastická hmota včelí produkty, zejména když se v poslední době snažíme o ekologický způsob vedení včelstev a výrobu medu?

Včelař od dětství
Zdeněk Žák chová 35 včelstev a jeho kolega přítel xxx Martínek necelých třicet, takže výběrovou základnu tvoří kolem 60 včelstev – všechny pouze s inseminovanými matkami. Včelaří v úlech Langstroth s rámkovou mírou 448 x 159 mm a pro tuto míru byla také vyvinuta forma k výrobě plastových rámků. Začal již jako desetiletý a dnes nabízí oboru více než čtyřicetileté zkušenosti. Zkoušel řadu ekotypů a kmenů včely medonosné od různých chovatelů, ale nejvíce se mu osvědčil kmen Singer, který si dovezl přímo od rakouského šlechtitele. Ke zlepšení užitkových vlastností svých včel a cílenému urychlení genetického pokroku využívá inseminaci – všechny matky na stanovišti jsou inseminované. Daří se mu také zušlechťovat kraňskou včelu pro odolnost vůči chorobám a parazitům, největší úspěch zaznamenal při selekci na odolnost vůči zvápenatění včelího plodu. Mezi českými včelaři je jablonecký včelař také znám svou seminární prací, která propaguje tenkostěnné nástavkové úly.

Inspirace z Kanady
„Kdy jste přišel na myšlenku výroby plastových rámků,“ zeptali jsme se. „Asi v roce 1983, při čtení odborného článku z Kanady. Ten kladně prezentoval úspěchy ve včelaření s plastovými mezistěnami a já se hned rozhodl udělat vlastní pokus. Pořídil jsem nejdříve negativ voskové mezistěny – prostým odlitím z betonu. Pak jsem na plotně betonové desky zahřál, nasypal plastový granulát a podařilo se mi odlít poměrně kvalitní čtvercovou mezistěnu o hraně 15 cm. Po natření voskem a vložení do včelstev včely plast vystavěly a matka zde později i ochotně kladla. Tyto mezistěny mám ve včelstvech dodnes,“ objasnil první krůčky k současnému výrobku přítel Žák.

Vyhrál nízkonástavkový Langstroth
„Až v několika posledních letech se nám podařilo vyvinout celý rámek, když se naskytla příležitost výroby formy. Cena této formy se pohybuje v řádech statisíců korun, proto jsem se musel dobře rozhodovat, pro kterou rámkovou míru ji vyrobíme.
Jako nejperspektivnější rámkovou míru považuji 2/3 Langstroth tedy 448 x 159 mm. Za svou praxi mám vyzkoušeno včelaření na Adamcově míře (39 cm), v Optimalu (42 cm), ale pro tenkostěnné nástavkové úly se nejvíce hodí dlouhá Langstrothova délka rámku. Výšku 159 mm jsem zvolil, protože je nejvíce využívána v nízkonástavkovém včelaření a lze ji také použít jako medníkové nástavky u Dadant systému. Sám chovám včelstva v tenkostěnných nástavcích s těmito 12 rámky v jednom nástavku,“ vysvětlil Zdeněk Žák své důvody, proč zvolil zatím v ČR méně rozšířenou rámkovou míru, která je ale nejpoužívanější ve světovém měřítku.

Unikátní duté boční loučky
Jako zcela nové a světově originální řešení představil Zdeněk Žák boční loučky. Styčné hrany tvořící mezeru mezi plásty jsou opatřeny žlábkem a vodicí hranou, jež jsou doplněny zámkem, aby nedocházelo k jejich přílišnému zatmelení včelami. Boční loučky jsou navíc duté a při postavení rámků těsně vedle sebe tvoří souvislou stěnu, která poskytuje dobrou izolační bariéru pro lepší přezimování a předjarní a jarní rozvoj. Dílo je pak postaveno až ke stěnám, stejně jako v přírodě.
V několika včelstvech včelař otestoval plastové rámky již v sezóně 2008. Při vkládání nových rámků s mezistěnami do včelstva doporučuje mezistěnu natřít rozehřátým včelím voskem, aby ji dělnice rychle vystavěly. Na natřené mezistěny je nejlépe usadit roje nebo smetence, na mezistěnu asi 200 až 250 g včel a vydatně krmit. „Zatím nemám o novém výrobku žádné pochybnosti, matka na mezistěnách úspěšně klade, v sezóně 2009 budu všechna svá včelstva převádět na mezistěny z plastu,“ dodává k tomu tvůrce plastových rámků.

Pro zdravější včelí produkty
„Co zdravotní a ekologické hledisko,“ ptáme se. „Plastická hmota, z níž je rámek s mezistěnou vyroben, má hygienický atest pro přímý styk s potravinami. Na trhu je řada výrobků z tohoto plastu, takže není třeba mít obavy. Když je dílo příliš tmavé, není nic jednoduššího, než špachtlí buňky seškrábnout a mezistěna je připravena k dalšímu použití. Odpadá tak velice choulostivá otázka kontaminace včelího vosku a hromadění léčiv ve vosku při klasické obměně mezistěn,“ vyvrací naši pochybnost Zdeněk Žák a ukazuje, jak je jednoduché sbírat z horních louček čistý propolis.
Dá se říci, že plast je z hygienického hlediska mnohem vhodnější než vosková mezistěna. Otázkou je ekologická likvidace plastů.
„Při nařízené likvidaci včelstev v důsledku zjištění moru včelího plodu by nemuselo dojít k likvidaci rámku s mezistěnou z plastu, ale k jeho dezinfekci. Kombinace louhu (5 %) se Savem (10 %) působí na původce moru včelího plodu i za nízkých teplot. Bude ale nutné o tom přesvědčit veterináře,“ dodal Zdeněk Žák.
Rámek je houževnatý a rázuvzdorný, takže má velice dlouhou životnost. Navíc i kdyby všichni včelaři v ČR začali včelařit na „plastu“, ekologická zátěž by byla nesrovnatelně menší, než např. z výroby a prodeje balené vody.

Změny v provozních metodách
Nová technologie přináší včelaři změny v obvyklých činnostech. Odpadá například výroba přířezů, sbíjení a drátkování rámků. Kolik času včelař stráví vyvařováním rámků, které se v tomto případě zredukuje jen na odstranění voskového díla špachtlí. Činností, která přibyla, je nátěr plastové mezistěny horkým voskem.
Oproti originálním dřeveným rámkům Langstroth mají ty plastové při stejných vnějších rozměrech větší plástovou plochu (není silná horní loučka, spodní je také slabší). Při troše počítání zjistíme, že zvětšením plástové plochy přibudou do jednoho nástavku Langstroth téměř dva rámky, takže včelaříme jako bychom měli v originál nástavku 12 rámků. V sezóně to znamená potřebu o jeden nástavek méně.
Plastové mezistěny se při nešetrné rychlosti vytáčení v medometu nezbortí, čímž lze nastavit hned vyšší otáčky medometu a zvýšit efektivitu získávání medu. Výhod by se našlo asi ještě více.
Z plastového rámku se zatím mohou radovat jen včelaři využívající rámkovou míru Langstroth (159 mm), ale starý „úlový park“ se u nás v poslední době výrazně obměňuje. Většina včelařů přechází na tenkostěnné úly a právě na tuto světově kompatibilní rámkovou míru, která nabízí mimo jiné i tuto výhodu – využití plastových rámků s mezistěnami.

Kličové informace:
• V České republice se již vyrábí plastový rámek s mezistěnou rámkové míry Langstroth (448 x 159 mm).
• Unikátní řešení zabezpečuje lepší přezimování včelstev a hygienu včelích produktů.
• Včelaři odpadají práce spojené s výrobou rámků, zatavováním mezistěn či vyvařování rámků.
• Nový výrobek nabízí větší plástovou plochu, menší možnost prostavování mezi nástavky a vyšší rychlost vytáčení medu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down