S ohledem na další potvrzené případy aviární influenzy u volně žijících vodních ptáků v dalších lokalitách jižních Čech, Státní veterinární správa vyhlásila mimořádná veterinární opatření s celorepublikovou působností. Nařízení se týkají zákazu chovu drůbeže ve volném výběhu v evidovaných chovech, přemísťování a prodeje živé drůbeže chovatelům a pořádání svodů drůbeže a ptactva. Cílem opatření je minimalizovat riziko zavlečení nákazy do chovů drůbeže a zamezit jejímu dalšímu šíření.
Vyšetření v Národní referenční laboratoři ve Státním veterinárním ústavu Praha dnes potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N8 na dalších dvou místech v Jihočeském kraji. Nákaza byla prokázána u pěti uhynulých kachen divokých a jedné labutě nalezených na Starohaklovském rybníku na okraji Českých Budějovic. Stejný kmen ptačí chřipky byl zjištěn také u uhynulé labutě nalezené na řece Otavě v katastrálním území Hradiště u Písku.
„Vzhledem k tomu, že se nákazová situace ohledně ptačí chřipky zhoršuje, rozhodli jsme společně se Státní veterinární správou o několika opatřeních, která budou platná pro chovatele po celé republice. Kvůli dalšímu šíření nákazy omezujeme volný chov drůbeže, prodej a přemísťování živé drůbeže a také svody drůbeže a ptáků. Současně se chovatelům omlouváme za komplikace,“ sdělil ministr zemědělství Miroslav Toman.
Mimořádná veterinární opatření zakazují chovatelům drůbeže podléhající evidenci podle plemenářského zákona, chovat ptáky ve volném výběhu.
„Výjimky z tohoto opatření může povolit místně příslušná krajská veterinární správa. A to za podmínky, že krmivo a voda se ptákům podávají uvnitř nebo pod přístřeškem, které zabraňují kontaktu volně žijících ptáků s tímto krmivem nebo vodou, a v případě, že je drůbeži zabráněno v přístupu na otevřené vodní plochy nebo toky,“ dodal ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
V rámci přijatých mimořádných veterinárních opatření se zakazuje také přemísťování nebo prodej živé drůbeže do neevidovaných chovů, tj. chovatelům drůbeže, která nepodléhá evidenci podle plemenářského zákona. Současně platí zákaz pořádání trhů s drůbeží a ostatním ptactvem, výstav, přehlídek, výkonnostních zkoušek a chovatelských soutěží, a to včetně soutěží poštovních holubů.
Letos byla aviární influenza potvrzena v České republice 21. ledna u dvou uhynulých labutí nalezených na Zlivickém rybníku na Písecku. Vzhledem k tomu, že se jednalo o subtyp H5N8 potvrzený u volně žijících ptáků, ochranná opatření (vymezení kontrolní oblasti v okruhu tří kilometrů a monitorovací oblasti v okruhu deseti kilometrů) se kolem místa nálezu uhynulé labutě v této oblasti nevyhlásila. Den po zjištění aviární influenzy u uhynulé labutě na Písecku, Státní veterinární správa vyhlásila mimořádná veterinární opatření v obci Dlouhá Lhota u Tábora v Jihočeském kraji, kde se nákaza potvrdila v malochovu drůbeže. Nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy subtypem H5N8 byly divoké kachny z blízkého rybníka. To jen potvrzuje, že dodržování preventivních zásad v chovech není samoúčelné.*