Seminář, který pro chovatele skotu uspořádala akciová společnost Fremis ve spolupráci s FarmVet, spol. s r. o., v Koutech u Ledče nad Sázavou, navštívilo bezmála dvě stě účastníků. Do tamního kongresového centra hotelu Luna si přijeli poslechnout jediné řečníky chovatelského setkání – přední americké odborníky na výživu skotu prof. Juda Heinrichse z Pensylvánské státní univerzity a Jesse P. Goffa, Ph.D., ze státní univerzity v Iowě (Iowa State University). V prakticky připravených prezentacích zahraniční specialisté přinesli zajímavé informace z oblasti managementu výživy telat a jalovic, ale i minerální výživy krav v tranzitním období.
V pořadí druhý vystupující Jesse P. Goff, Ph.D. (Iowa State University) se s chovateli podělil o výsledky výzkumu zaměřeného na problematiku metabolismu vápníku a vitamínu D3 u krav v tranzitním období a prozradil zásady použití aniontových solí při riziku hypokalcemie.
Hypokalcemie je příčinou ekonomicky velmi významného metabolického onemocnění krav – poporodní parézy, která se vyskytuje jeden až tři dny po porodu. Odborníkem z Iowa State University prezentovaná preventivní opatření proti poporodní paréze zahrnovala omezení vysokých dávek draslíku v krmné dávce kravám v přípravě na porod, dále snížení pH krve a moče přídavkem aniontových solí (nejlepší výsledky jsou s chloridy, ale i sírany), ale i snížení obsahu vápníku v krmné dávce, aby se aktivovaly fyziologické mechanismy mobilizující vápník prostřednictvím parathormonu.
„Při poklesu hladiny vápníku v krvi příštitná tělíska produkují parathormon, který působí na kostní tkáň, z níž se vápník uvolňuje do krevního oběhu z osteoklastů. Uvedený parathormon uvolňuje i provitamín D3 z ledvin, který stimuluje aktivní transport vápníku přes střevní stěnu. Při vysoké koncentraci vápníku v krmné dávce dochází k pasivnímu transportu uvedeného prvku do krve,“ prozradil v krátkosti fyziologické mechanismy uvolňování vápníku Jesse P. Goff.
Pokud se jedná o potřebu minerálních látek pro krávy před porodem, Jesse P. Goff vypočítal, že dávkování fosforu by mělo být na úrovni v rozmezí od 0,3 do 0,37 % (spíše méně), hladina hořčíku by měla být 0,4 % pasivní absorpce, síry od 0,22 do 0,4 % (aby se v bachoru tvořily aminokyseliny cystin a metionin, přičemž při aniontové výživě je optimální 0,35 %),vápníku 0,85 až 1,3 %, sodíku 0,1 až 0,15 % (při zkrmování dávky na bázi kukuřičné siláže a slámy) a
draslíku do jednoho procenta.
„Chloridů, které snižují pH moče by mělo být v krmné dávce tolik, aby týden před telením měla krávy pH moče v rozmezí od 6,2 do 6,8. Pokud je hodnota pH moče 7,4 ± 0,5, je třeba v krmné dávce zvýšit anionty o 0,11 kg. Naproti tomu pH 5,2 ± 0,5 ukazuje na překyselení krmné dávky, což znamená, že je naopak potřeba anionty snížit o 0, 2 kg. Pokud je u části vzorků pH moče 5,2 ale i pH 7,8, je třeba nejprve podíl aniontů v krmné dávce snižovat a po čtyřech až pěti dnech pozvolna zvyšovat,“ doporučoval Jesse P. Goff.*
Více se dočtete v březnovém čísle časopisu Náš chov.*