V rámci Národní výstavy hospodářských zvířat v Brně se po více než dvou letech uskutečnila také soutěž Miss sympatie pořádaná naším vydavatelstvím. Každý z návštěvníků akce mohl vybrat nejsympatičtější plemenici dojeného a masného skotu a její číslo napsat na vstupenku na výstavu. V závěru akce pak ředitelka veletrhu Lucie Vymazalová předala poháry těm nejsympatičtějším plemenicím.
Mezi dojenými plemeny se Miss sympatie Brno 2021 stala normandská jalovice číslo 395486/981 z chovu Petra Zaorala z Čabové narozená 21. března loňského roku. Jejím otcem je plemeník Montfort NRD-044, v kolonce otec matky je zapsán býk Caramba NRD-022. Farma Petra Zaorala leží v Čabové nedaleko Moravského Berouna, na rozhraní Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Počátky hospodaření jeho rodiny se datují do roku 1993, po strakatých a holštýnských plemenicích se rodina zamilovala do plemene normande. Flekaté plemenice se tak po zdejších pastvinách prohánějí už od roku 2009. Normandský skot si získal chovatele především svou nenáročností spojenou s výbornými vlastnostmi mléka pro výrobu sýrů. Nejen různé druhy sýrů, ale také kvalitní mléko A2A2 si můžou zájemci zakoupit přímo na farmě.
Mezi masnými plemenicemi nasbírala nejvyšší počet hlasů bezmála sedmiletá limousinská kráva Raduška ze Svaté Kateřiny, která se narodila 14. prosince 2014 po otci Gigolo (ZLM-055) z matky Radka VFU. Pro pohár si přišla se svým třetím teletem, jímž je jalovička Ramona ze Svaté Kateřiny. Jejím otcem je Ipso (ZLI-651) a narodila se 14. února tohoto roku. Raduška byla v soutěži plemene limousin vyhlášena národní vítězkou ve své kategorii a šampiónkou plemene, Ramona se mezi nejmladšími jalovičkami umístila druhá. „Podle slov chovatelky Kateřiny Loosové je Raduška nejen dobrá máma, ale také krásná plemenice: „Od malička byla kus,“ usmívá se Loosová. Rodinná farma Loosových hospodaří na severním okraji naší republiky na výměře zhruba 200 hektarů v nadmořských výškách i 900 metrů. Základní stádo plemene limousin představuje asi 60 krav. Podíl inseminace činí u jalovic 100 procent, u krav 40 %. Ve stádě jsou dva až čtyři plemenní býci. Při šlechtění dbají chovatelé především na mléčnost matek, tělesný rámec a povahu. Farma produkuje plemenný materiál, výběry býků probíhají jak u chovatele, tak na odchovně. Jak komentovala Kateřina Loosová, podmínky pro chov limousina jsou zde opravdu tvrdé, což zvířata prověří.*