25.08.2009 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mistrovství Evropy chladnokrevníků

Mistrovství Evropy v kombinované soutěži dvojspřeží chladnokrevných koní zažije Klokočov u Vítkova. Třetí ročník prestižní záležitosti se koná v areálu hřebčína Františkův Dvůr v sobotu 12. září. Hlavním pořadatelem mistrovství je Asociace svazů chovatelů koní ČR, uznaná organizace vedoucí plemenné knihy a šlechtící rovněž chladnokrevníky - norika, slezského norika a českomoravského belgika.

Před blížícím se ME v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní jsme položili několik otázek prezidentovi Asociace svazů chovatelů koní ČR MVDr. Jaroslavu Dražanovi.

Co Vás vedlo k uspořádání 3. mistrovství Evropy chladnokrevných koní?
ASCHK ČR je ze zákona o šlechtění hospodářských zvířat uznanou organizací, která vede plemenné knihy a šlechtí koně, mimo jiné i chladnokrevné. Pokračujeme v započaté tradici a jako pořadatelév pořadatelství se střídáme s našimi slovenskými partnery. ČeštíNaši vozatajové jsou zatím absolutnínejúspěšnější:, v roce 2007 totiž vyhrál při premiéře ME1. ME Jan Blizňák a , loni ho pak v Dobšiné vystřídal Oskar Sněhota,“ řekl Zemědělci MVDr. Jaroslav Dražan, prezident Asociace (ASCHK)..

Proč zrovna chladnokrevní koně?

Z pole do lesa
ChladnokrevníciTyto koně byli v historii šlechtěni pro těžkou práci v zemědělství, ale v dnešní době bohužel jen těžko nacházejí uplatnění, a proto zájem o jejich chov logicky těchto klesá.koní klesá.
„Je proto naší povinností je a úkolem udělat pro zachování těchto plemen pro budoucím generacíme maximum. Soutěžemi chladnokrevníků chceme populární formou přiblížit lidem nejen práci koní v lese, ale chladnokrevné koněá plemena jako taková,“ vysvětluje první muž ASCHK.

CK čemu se dnes používají chladnokrevní koně?
V dnešní době, kdy chladnokrevníci ztratilhladnokrevná plemenai již ztratila přímý význam v zemědělství, a snižuje se i jejich uplatnění v lesnickém hospodářstvíích. . ADle údajů LČR je však asi 10 % lesní lesní produkce je ale stále přibližováno koňmi.
„Asociace jJako chovatelské sdružení máme zájem o zachování této práce v lese nejen z důvodu odbytu koní, ale především pro udržení jejich typické vlastnosti, pracovní ochoty a výkonnosti. PJejich práci při přibližování dřeva můžeme hodnotit jako ekologický technologický prvek. Chceme vytvořit podmínky pro jejich uplatnění koní při lesních pracích a jak jsem již řekl, předvést jejichpřiblížit jejich schopnostičinnost i široké veřejnosti,“ dodává Dražan.
Letos vyhlášený projekt „Lesy pro koně a koně pro lesy“proto zůstane aktuální i v dalších letech..

Františkův Dvůr
Zájem hipologické veřejnosti se soustředí hlavně na klasické jezdecké discipliny a prezentace tzv. beganů byla jen doplňkovým zpestřením programů, nebo jim dokonce ničila udržovaná travnatá kolbiště, a proto spíše nevítaná. Snad je tomu na druhou stranu i dobře. Užití chladnokrevných koní je přece jen trochu jinde než v jezdeckých areálech. Domnívám se, že by nebylo správné jejich historickou úlohu ve šlechtění výrazně měnit, protože bychom přišli o jedinečný typ koně.

Proč padlo rozhodnutí uspořádat ME právě v Klokočově?
Pro jejich prezentaci chladnokrevníků v soutěžích je třeba bychom měli najít hledat takové prostředí, které je pro ně jim přirozené a bude vyhovovat prověření jejich užitkových vlastností. Jsou to přírodní areály, agroturistická centra - neboči střediska jejich chovu koní. Takové prostředí v dnešní době je pozitivnípřitahuje rovněž pro veřejnost , která touží a vyhledávající stále vícá kontakt s přírodou., faunou, čistý vzduch, odpočinek, relaxaci a hezké prožitky.
Podle V duchuzmíněných kritérií letošního vyhlášeného motta: „Lesy pro koně a koně pro lesy“, jsme proto vybírala ASCHKi i místo konání Mistrovství Evropy.E.
Nakonec seKonečná volba pro ME v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní proto zcela logicky rozhodlavyzněla pro tradiční centrum jejich chovu a užití „koní do lesa“, u nás, a tím je v České republice právě hřebčín Františkův Ddvůr v Klokočově u Vítkova. Společnost, který chová slezského norika a historicky první ME 1. Mistrovstvív roce 2007 tam dopadlo skvěle.
před dvěma roky zvládl velice dobře.

Co a koho na ME diváci uvidí?
Soutěž ME se skládá z klasické trojkombinace - vozatajský parkur, tah v kládě a těžký tah. Disciplíny jsou hodnoceny samostatně s vyhrazenou úpravou pravidel pořadatelem a poté kompletně. Nominace na toto mistrovství proběhla na základě kvalifikačních kol, takže diváci uvidí opravdu nejlepší páry z ČR, SR, Polska, Maďarska, Německa a Itálie.

Je pro diváky připraven nějaký doprovodný program?
Pro návštěvníky , jsou připraveny vyjížďky dostavníkem a kočárem, svezení na ponících, bohaté občerstvení a pro děti řada atrakcí. V rámci kulturního programu vystoupí ….

Celá akce je asi velmi náročná, kdo jsou partneři celé akce?
Máte pravdu.Tato organizačně a finančně náročná akce by se však nemohla uskutečnit bez partnerů, kteří svoji jak hmotnou či mediální podporou vše umožnili. Hlavními partnery, kteří tak vyjádřili podporu pro využití chladnokrevníků, se staly LČR , Ministerstvo zemědělství ČR a Vojenské lesy a statky ČR ?? Jako mediální partneři ČR Ostrava, ČR Olomouc, Česká televize, Deník……. moje noviny, Lesnická práce, Equichannel, Koně, Jezdectví, Jezdec a internetová televize HorseTV. Organizační tíha je pak hlavně na bedrech ASCHK ČR, Hřebčínu Františkův dvůr s.r.o. a Vítkovské zemědělské a.s.. Celospolečenskou váhu Mistrovství Evropy celému mistrovství dodává jistě i záštita mMinistrerstva zemědělství, prezidenta Agrární komory, AK ČR s prezidentem Ing. J. Velebou, ředitele SZIF, hejtmana s ředitelem Ing. T. Révészem a hejtman Moravskoslezského kraje a předsedy Ing. J. Palas a předseda Zzemědělského výboru Parlamentu ČR Ing. J. Papež. Všem děkuji za účast a podporu.
. Na finanční podpoře akce se podílejí především MZe a státní podnik Lesy ČR.
Sedm dvojek
Soutěž ME se skládá z klasické kombinace formanské jízdy, ovladatelnosti v kládě a těžkého tahu. Disciplíny jsou hodnoceny samostatně a poté kompletně. Nominaci na mistrovství určily výsledky kvalifikačních kol, takže diváci uvidí kromě nejlepších dvojspřeží z ČR elitu ze Slovenska, Polska, Maďarska, Německa a Itálie.
Mistr Evropy z roku 2008 Oskar Sněhota se svým párem hřebců Nar - Buntek je na startovní listinu zařazen automaticky. Finále si během sezóny vybojovalo ještě šest dalších dvojspřeží. Ta povedou Jan Blizňák, Pavel Reichl, Vladimír Hajtmar, Václav Mišák, Mojmír Kubíček a Pavel Kaluža.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down