30.11.2015 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mladí agrárníci se sešli na farmě MONA, s. r. o.

Jednání prezidia Společnosti mladých agrárníků ČR se konalo 27. listopadu v Hodousicích - na farmě a v penzionu jednoho z členů, mladého soukromě hospodařícího rolníka Radomila Hraběte.

Po hlavním jednání zaměřeném na změnu stanov vzhledem k novému občanskému zákoníku následovala exkurze po farmě MONA, s. r. o.

Farmu založila Ing. Lenka Hrabětová, která svému synovi Radomilovi věnovala jako svatební dar penzion v Hodousicích a k tomu 44 ha nedaleko Nýrska. Farma MONA je čistě rodinný podnik, kdy rodina Hrabětových obdělává asi 450 ha. Asi polovinu tvoří trvalé travní porosty, druhá část je orná.  Specializací je pěstování máku, kmínu a pšenice špaldy. Dalšími plodinami jsou obilniny a řepka.

Na svažitých travních porostech se pase masný skot, několik koní a ovce. Stádo skotu (asi 100 krav a potomstvo) je ustájeno na hluboké podestýlce ve stáji nedaleko penziónu. Základem je české strakaté plemeno, na které se připouštějí býci charolais a limousin, takže se využívá heterózního efektu z křížení. Jako krmivo se v zimě podávají travní senáže připravené ve vacích. Stádo je chováno extenzivně s býkem neustále přítomným mezi kravami. Pak odpadá vyhledávání říjí – vše obstará býk. Protože majitelka má vztah ke zvířatům, nechává všechny krávy dožít. Pak nejsou výjimkou plemenice s 15 odchovanými telaty. Produkce se prodává jako zástav dvakrát ročně a většinou končí v zahraničí.

Nedávno koupila farmářka Hrabětová také starý jablečný sad, který má v plánu revitalizovat a prodávat jablka v biokvalitě.

Společnost mladých agrárníků je sdružení mladých zemědělců do 40 let, které vytváří a prosazuje podmínky pro rozvoj a propagaci venkova a moderního zemědělského podnikání mladých lidí. Vyjadřuje, reprezentuje a zastupuje profesní a podnikatelské zájmy svých členů ve vztahu k jiným státním a nestátním subjektům v České republice i v zahraničí. Poskytuje vzdělávací a poradenskou činnost, propagaci činnosti a výrobků svých členů, pořádá semináře a angažuje se také v zemědělské politice.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down