Mléčná farma roku 2013 zná své vítěze

Ve středu 15. května se definitivně uzavřel letošní již šestý ročník soutěže Mléčná farma roku. Vyhlášení vítězů bylo spojeno s odborným seminářem na téma „Kvalita mléka má svou cenu.“

Na semináři přednášeli Ing. Zdeněk Houška, Ing. Roman Beneš, Ing. Růžena Seydlová, Ph.D., MVDr. Jiří Davídek a Ing. Vladimír Musil.

Ing. Houška, zástupce Mlékařského hospodářského družstva JIH popsal situaci v sektoru výroby mléka v České republice a věnoval se i budoucnosti, zejména otázce ukončení mléčných kvót v roce 2015.

Přestože produkce mléka stoupla v roce 2012 proti roku 2011 o 4,3 %, jeho cena klesla o 5,9 %.  Průměrná užitkovost dojnic v ČR byla v loňském roce 7433 l mléka. Od roku 2006 jsou ceny mléka nižší než náklady na jeho produkci, v loňském roce tento rozdíl činil 8 %.

Pohled zpracovatele mléka na jeho kvalitu doplnil Ing. Beneš z mlékárny Olma, a. s.  Uvedl například, že mlékárna v loňském roce nakoupila 91 % mléka ve třídě Q, 8,8 % ve třídě I. a 0,1 % nakupovaného mléka spadlo do třídy II. Průměrný počet somatických buněk v nakoupeném mléce byl 214 000 v ml a celkový počet mikroorganismů 30 000.

Ing. Seydlová se ve své přednášce zaměřila na zdravotní stav mléčné žlázy, snižování počtu somatických buněk a správné metodě zaprahování. Ve své přednášce mimo jiné představila schéma řízeného programu zaprahování dojnic. Důležité je vždy před zaprahnutím posoudit aktuální zdravotní stav mléčné žlázy například pomocí NK testu, zhodnotit zdravotní historii mléčné žlázy v předchozích měsících laktace a vývoj počtu somatických buněk. Zjistí se aktuální nádoj krávy a mléko by se mělo bakteriologicky vyšetřit. Zvolí se optimální schéma, systém zaprahování, jehož průběh se přesně eviduje a zodpovědná za něj musí být pouze jedna osoba.

MVDr. Davídek se věnoval otázce zkrmování odpadního mléka telatům, jeho výhodám i záporům. Proč zkrmovat plnotučné nebo odpadní mléko? Telata po něm rostou lépe než při použití mléčné náhražky. Podle zahraničních výsledků experimentu na více než 400 telatech je jejich průměrný denní přírůstek při zkrmování pasterovaného mléka 454 g a při krmení mléčné náhražky 350 g, poměr léčení bal 11,6 %, resp. 32,1 % a poměr úhynů 2,2 %, resp. 12,1 %.  U odpadního mléka ale hrozí vyšší riziko bakteriální kontaminace v porovnání s mléčnou náhražkou a proto je nezbytná pasterizace tohoto mléka.

Ing. Musil představil podnik Agras Bohdalov, a. s., a popsal postup, který vede k vysoké užitkovosti a zdravému stádu Přednášku uzavřel souhrnem čtyř pravidel, které je třeba dodržovat pro dosažení dobrého výsledku. Podle něho není cílem chovu snížení nákladů, ale zvýšení zisku. Dalším pravidlem je to, že krmivo musí být vždy levnější než mléko a krávy budou dojit více, když více sežerou. Klíčem k úspěchu je ale neustálá důslednost.

 

Zlatým hřebem dne bylo vyhlášení vítězů soutěže Mléčná farma roku 2013, jehož se ujal MVDr. Libor Borkovec. V letošním roce se do soutěže přihlásilo 16 podniků s chovem českého strakatého skotu s průměrnou velikostí 314 dojnic a 24 farem s chovem holštýnského skotu s průměrnou velikostí 498 krav. Do kategorie zlepšovatelů počtu somatických buněk v mléce se přihlásilo pět chovů. Do finálového boje se dostalo pět chovatelů holštýnského a pět českého strakatého skotu a dva podniky zůstaly mezi zlepšovateli.

Výsledky:

Chovatelé holštýnského skotu:

1.                  místo   farma Tlumačov, ZOD Mrákov

2.                  místo   Bohdalov, Agras Bohdalov,a. s.

3.                  místo   farma Malčín, Malčínská a. s.

4.                  místo farma Rodná, ZD Pojbuky

5.                  místo farma Hodkovice, Agro Jesenice

Chovatelé českého strakatého skotu:

1.                  místo   farma Lesonice, RS Lesonice a. s.

2.                  místo   farma Dobrá Voda, ZD Podchlumí

3.                  místo   farma Řenče, Lukrena a. s.

4.                  místo   farma Štichovice, ZDV Štichovice

5.                  místo   kravín Svojek, DS Agro Libštát  

Zlepšovatel roku:

1.                  místo farma Katovice, Agrokat spol. s. r. o.

2.                  místo farma Koberovice, ZOD Hořice

 

Více se dočtete v časopisu Náš chov a týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down