31.08.2020 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mléčná farma roku 2020 – předání cen již brzy

Nenechte si ujít slavnostní vyhlášení soutěže Mléčná farmu roku 2020. Koronavirus nikoho neodradil, takže konečně můžeme předat ceny všem nejlepším podnikům za tento soutěžní rok. Vyhlašovatelé soutěže budou mít tu čest v České republice podruhé přivítat známého autora publikace Cow Signals dr. Jana Hulsena. Ale to zdaleka nebude všechno z programu – s Hulsenovými myšlenkami a také mezi sebou se budou konfrontovat české chovatelské elity. Akce se koná již zanedlouho – konkrétně 1. října v hotelu Skalský dvůr.

Loni měla při vyhodnocení soutěže velkou premiéru panelová diskuse českých chovatelů skotu. Setkala se s mimořádným úspěchem. Organizátoři proto opět oslovili významné chovatelské tváře. Již osvědčený moderátor profesor Leoš Pavlata z Mendelovy univerzity v Brně se bude dotazovat zástupců holštýnského a českého strakatého skotu, jak to oni dělají v otázkách hygieny dojení, kvality mléka a zdraví mléčné žlázy. Letos pozvání přijali Ing. Jaroslav Dvořák, zástupce akciové společnosti ZERAS Radostín nad Oslavou, dále pak Ing. Jiří Zelenka ze ZD Krásná Hora nad Vltavou, Ing. Karel Bednář ze ZD Pluhův Žďár a v neposlední řadě Ing. Jan Jadrníček reprezentující chov Valašského ZOD, družstva Zašová. Řídí se i oni signály svých krav? Z minulé debaty protkané zdravou rivalitou mezi chovateli příslušného plemene a poukazováním na rozdíly plemen vyplynulo, že ke stejnému výsledku může vést více cest.

Přednášku o kvalitách mléka z hlediska výživy člověka, o mýtech a faktech o mléku bude mít prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc., z Lékařské fakulty a fakultní nemocnice v Hradci Králové, přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie.

Soutěží se v šesti parametrech

V soutěži farem dojeného skotu se tentokrát hodnotí šest kritérií: Mezidobí, průměrný počet somatických buněk (PSB), lineární skóre, součet produkce tuku a bílkovin za rok, průměrný laktační den ve stádě, nádoj na dojenou krávu. Při shodném počtu získaných bodů rozhoduje průměrné pořadí laktace ve stádě. Hodnocení nemůže nikdo zpochybnit – jako soutěžní data se berou údaje z kontroly užitkovosti, které má k dispozici Českomoravská společnost chovatelů, a. s. Výhodou také je, že k přihlášení stačí opravdu málo – nikdo nemusí vyplňovat složité formuláře. Vše je v chovatelských databázích.

Hlavní cena je 50 tisíc

Stejně jako v roce předchozím se hraje o první cenu 50 tisíc korun českých v plemeni holštýnském a o stejnou částku za plemeno české strakaté. Druzí v pořadí obdrží také lákavých 30 tisíc korun, třetí místo je odměněno částkou 15 tisíc korun. Vítězné farmy budou kromě ocenění finančními dary představeny v odborném tisku a dalších médiích jako např. TV Zemědělec.  Všichni přihlášení chovatelé obdrží užitečné věcné dary.

Která farma vyhraje letos v holštýnské a která v české strakaté kategorii? Dvanáctý ročník soutěže o nejlepší chov dojnic, co se týče kvality mléka, jde do finále! Přijeďte se podívat na vítěze ve čtvrtek 1. října do hotelu Skalský dvůr.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down