15.08.2020 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mléčná farma roku 2020

Soutěží, ve kterých se posuzuje kvalita mléka a práce chovatelů je jistě po světě celá řada. V ČR se již tradiční stala soutěž s názvem Mléčná farma roku, která každoročně hodnotí a oceňuje chovatele dojeného skotu z celé ČR. Pozor – slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen nejlepším farmám bylo kvůli nouzovému stavu v ČR posunuto a uskuteční se ve čtvrtek 1. října 2020 v hotelu Skalský Dvůr.

Zapojení do soutěže pro chovatele nepředstavuje žádné dodatečné výdaje ani žádnou složitou administrativní zátěž. Vyplnění stručné přihlášky zabere jen pár sekund a přihlášení je zdarma. Údaje pro vyhodnocení se následně berou automaticky z výsledků kontroly užitkovosti a přihlášeným podnikům je zaručena anonymita. Kromě prestižního ocenění si nejlepší chovatelé odnesou také finanční odměny. Toto vše je důvodem velkého zájmu podniků, kteří se do soutěže každoročně přihlašují. Soutěž je určena všem chovatelům dojeného skotu, kteří chovají na území ČR minimálně 60 zvířat plemen českého strakatého skotu (kategorie čestr) nebo holštýnského skotu (kategorie holštýn). Podmínkou je zapojení do kontroly užitkovosti, v rámci které se vyhodnocují soutěžní ukazatele. Soutěží se ve dvou kategorií (podle plemen) a v současné době se hodnotí šest kritérií, která zahrnují oblast zdraví a reprodukce i produkční stránku.

Letošní ročník 2020 hodnotil na základě údajů z kontroly užitkovosti rok 2019 ve dvou kategoriích prostřednictvím předem známých šesti kritérií (viz tabulka). Každé farmě byl přidělen počet bodů (dvaceti bodová stupnice pro každé kritérium) a stanoveno bylo pět finalistů z každé skupiny. Při shodnosti bodů bylo určené rozhodné kritérium, a to průměrný počet laktací. Údaje v tomto ročníku zpracovali a vyhodnotili pracovníci ČMSCH, a. s. O titul mléčná farma roku bojovalo v tomto ročníku z různých oblastí ČR v kategorii čestr celkem 62 farem a v kategorii holštýn celkem 75 farem.

Vyhlášení tohoto ročníku tedy máme ještě před sebou – bude se konat v hotelů Skalský Dvůr 1. října 2020. Více informací a výsledky minulých ročníků lze nalézt na webové stránce soutěže, https://www.mlecnafarmaroku.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down