08.01.2024 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mléčná farma roku 2024

Soutěž Mléčná farma roku o nejúspěšnější mléčnou farmu  je v plném proudu.  Stejně jako v několika minulých letech se posuzují výsledky v šesti kategoriích reprezentující oblast zdraví, produkce i reprodukce. Slavnostní vyhlášení soutěže a setkání chovatelů  se tak uskuteční v úterý 5. března 2024 v prostorách hotelu Jezerka u Seče v okrese Chrudim.

Mléčná farma roku je z pohledu počtu přihlášených farem akce se stále vzrůstajícím počtem účastníků. Kritéria soutěže se ustálila na současné podobě již několik let. Farmy si tak mohou porovnávat své výsledky meziročně stejně tak jako s pěti nejlepšími u daného plemene.

V posledním ročníku se ucházelo o titul Mléčná farma roku celkem 187 farem a jako v minulých ročnících se soutěžilo podle plemen ve dvou kategoriích – za české strakaté plemeno a za holštýnské plemeno. Po vyřazení farem nesplňující podmínky soutěžilo v kategorii Čestr 82 farem a v kategorii Holštýn 100 farem. Pětice nejlepších farem v každé kategorii byli finalisté, kteří získali finanční ocenění.

 Výsledky KU za uplynulé období

V nadcházejícím ročníku, v Mléčné farmě roku 2024, se budou výsledky zpracovávat ze všech stájí zapojených do KU, splňující podmínky soutěže. Českomoravská společnost chovatelů, a. s., kde je soustředěna ústřední evidence a kontrola užitkovosti, tedy všechna potřebná data o soutěžících, tak podle stávajících známých pravidel zpracuje výsledky za kalendářní rok 2023. Z nich vzejdou nejlepší farmy z obou plemen stejně tak i skokani roku (podniky s nejlepším zlepšením ukazatelů).

Posuzován opět bude roční průměr u počtu somatických buněk, lineárního skóre somatických buněk, dojivosti krav, obsahu tuku a bílkovin v mléce, průměrného laktačního dne a délky mezidobí.

Každý chovatel si tak může posléze najít své výsledky v daných ukazatelích pro porovnání.  Zveřejněny však budou výsledky pouze finalistů soutěže.

Ještě více účastníků

Ceny od partnerů jsou opět připraveny a ti, co už soutěžili, si pravděpodobně účast v dalším ročníku nenechají ujít. Vlastně nově mohou soutěžit všichni zapojení do kontroly užitkovosti mléčného skotu bez speciálního přihlašování se.  *

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down