23.05.2002 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mléčná užitkovost při aplikaci pastvy

Ve Virginii provedli studii, v níž porovnávali mléčnou užitkovost, složení mléka, tělesnou hmotnost krav a příjem kompletní krmné směsi kravami při užití jen krmných směsi, nebo při systému výživy: půl dne aplikace krmné směsi ad libitum a půldenní pobyt na pastvě vysoké kvality.

Při půldenní aplikaci krmné směsi ad libitum a půldenním pobytu na pastvě pocházelo 65,8 až 76,3 % z celkem přijaté sušiny z kompletní krmné směsi a zbytek z pastvy. Z porovnání vyplynulo, že užití vysoce kvalitní pastvy jako součásti krmné dávky dojnic krmených půl dne kompletní krmnou směsí nezměnilo mléčnou užitkovost, složení mléka ani tělesnou hmotnost.krav. Kombinovaný způsob výživy měl příznivý ekonomický dopad a jako optimální se ukázal systém zkrmování kompletní krmné směsi po dopoledním dojení a odpoledne pastva dobré kvality.
J. Dai. Sci., 84, 2001, č. 11

Kukuřičné glutenové krmivo pro dojnice
Na univerzitě v Kansas State zjišťovali možnost aplikace vlhkého glutenového kukuřičného krmiva do krmných dávek dojnic. Výsledky ukázaly, že náhrada směsi vojtěškového sena, kukuřičné siláže a kukuřičného zrna v krmné dávce prvotelek i starších krav holštýnského plemene vlhkým kukuřičným glutenovým krmivem významně zvýšila produkci korigovaného mléka. Nepotvrdily se výsledky jiných studií, které uvádějí u dojnic při náhradě části kukuřičného zrna a sójového šrotu snížený příjem sušiny a nižší užitkovost. Pokusy s vykrmovanými býky uvádějí, že aplikace vlhkého glutenového krmiva zlepšila denní přírůstek hmotnosti a příjem sušiny a snížila výskyt acidózy. Konverze krmiva byla srovnatelná s konverzí kukuřice.
J. Dai. Sci., 84, 2001, č. 11
-psch-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down