01.12.2003 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mléčný skot v Lysé – příležitost pro IBR chovy

Výstaviště Lysá nad Labem přivítalo v pátek 10. října příznivce a chovatele dojného skotu. V rámci výstavy Zemědělec - Náš chov se hodnotilo potomstvo po plemenných býcích z programu CZ holštýn a CZ čestr, letos poprvé v hale. Expozice skotu na výstavě dává již třetí rok prostor IBR pozitivním chovům, u kterých je nemoc v klidovém stadiu.

Po sychravých zkušenostech z let minulých se letos předvadiště přesunulo vnitřních prostor a soudě z hojného počtu přihlížejících, to byl určitě krok k lepšímu. Počet zvířat byl na stísněné kapacity výstavního areálu v Lysé slušný – představila se dohromady téměř padesátka provotelek, starších krav a jalovic. V plemeni české strakaté, jehož hodnocení se ujal Ing. Josef Procházka, hlavní šlechtitel společnosti Reprogen, a. s., Planá nad Lužnicí, zvítězila kráva 127 311 509 po otci Pickel REZ-327, (C59R41) z akciové společnosti Agronea Polička. Cenu za nejlepší prvotelku, tentokrát č. 127 445 509 narozenou 26. 12. 1999, otec Zerrif Zel-047, si odvezli rovněž do Poličky.
V holštýnském plemeni byla konkurence mnohem větší (38 zvířat) a Ing. Zdeněk Schaffelhofer, hlavní šlechtitel společnosti Jihočeský chovatel, a. s., České Budějovice neměl lehké rozhodování. Nakonec zvolil jako šampiónku plemene krávu s výborně vyjádřeným plemenným typem a dobrým vemenem - č. 105 320 104, otec Nils NEB-324, jejíž majitelem je ZAS Bečváry. Nejlepší holštýnskou prvotelkou byla v Lysé kráva č. 109 377 107 po Jestherovi NX-698 majitelky Sylvy Bičíkové z Bukovna.
Za nejlépe utvářené vemeno svému majiteli získala pohár holštýnká kráva č. 106 700 101 po otci Lasso NX –680. Vyhlášena byla i dojnice s nejvyšší užitkovostí. ZEAS Oskořínek představila krávu H plemene po otci Lew NEB-671, která na první normované laktaci dala 10 595 kg mléka s 3,79% podílem tuku a 3,49 % bílkovin.

Jak nám sdělil Ing. Mojmír Vacek, CSc., ředitel pro chov skotu ČMPU a. s., myšlenka uspořádat přehlídku dcer krav po býcích mléčných plemen CZ čestr a CZ holštýn vznikla před třemi lety, kdy skončily chovatelské dny v Žehuni. „Uvažovali jsme o tom, kde pokračovat. Při příležitosti výstavy v Lysé jsme zorganizovali v roce 2001 první soutěž s tím, že přehlídka je organizována pro chovy, které nejsou IBR negativní. Jde o jednu z mála akcí, která se koná v rámci republiky, kde dáváme těmto chovů příležitost se prezentovat. Letos to byl třetí ročník a přáli bychom si, abychom měli dostatek prostoru a finančních prostředků a příští rok uspořádat výstavu v podobném duchu. Úroveň byla v letošním roce zase o stupínek lepší než loni. Ukázalo se to i na větším podílu umístění v nejlepších zvířatech ve skupinách, řekněme těch méně známých chovatelů.“
„Českomoravská plemenářská unie by tímto chtěla poděkovat výstavišti v Lysé za to, že každoročně umožňuje připravit předvadiště a vytvořit zázemí pro chovatele. Poděkování si zaslouží také studenti zemědělské školy v Poděbradech, kteří tradičně zajišťují servis kolem zvířat.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down